
Od 21.10. 2000 má Kresťanskodemokratické hnutie nového predsedu. Stal sa ním JUDr. Pavol Hrušovský.
BRATISLAVA – Parlament začal včera rokovací maratón o novele Ústavy SR. Jej prijatie môže skomplikovať zámer kresťanských demokratov zakázať umelé prerušenie tehotenstva. Ústava by však podľa tohto návrhu mala zaručovať právo matky na liečbu, ktorá smeruje k záchrane jej života. KDH nepodmieňuje podporu novely ústavy prijatím svojho návrhu.
Zo všetkých vládnych strán sa ozvali hlasy spochybňujúce iniciatívu KDH. Vládna SOP tvrdí, že nemôže garantovať hlasy všetkých svojich poslancov za novelu, ak sa presadí ustanovenie o interrupciách. V poslaneckých kluboch opozície zatiaľ nie je jednotné stanovisko, očakáva sa však, že časť HZDS i SNS podporí iniciatívu kresťanských demokratov.
Podpredseda SDĽ Ľ. Andrassy verí, že k hlasovaniu o interrupciách nakoniec ani nedôjde. „Je to porušenie dohôd, ktoré sme uzatvorili, že nikto nebude predkladať veľmi citlivé politické veci,“ povedal Andrassy. Podľa G. Bárdosa v SMK sú názory za a aj proti návrhu KDH. Poslanec DS F. Šebej: „Tento problém nie je možné riešiť zákonom. Dôležitá je sloboda voľby. Negatívne dôsledky by prevažovali nad pozitívnymi.“ Návrh KDH nepodporia ani poslanci SDK J. Krumpolec či E. Rusnáková. Poslanec HZDS I. Gašparovič je za právnu úpravu umelého prerušenia tehotenstva. „Treba brať do úvahy zdravie a budúci život dieťaťa a to platí aj v prípade matky,“ tvrdí Gašparovič
Do rozpravy k novele sa včera písomne prihlásilo 76 poslancov. Po vystúpení týchto rečníkov sa môžu poslanci ešte prihlásiť aj ústne. Už začiatok rozpravy potvrdil úvahy politikov, že v poslaneckej snemovni sa bude často iskriť. Svedčia o tom viaceré výroky poslancov.
P. Brňák (HZDS) povedal, že novela ústavy sa stala predmetom politickej korupcie a prináša neoverený experiment. Podľa neho je v novele množstvo nášľapných mín, ktoré v budúcnosti spôsobia ústavnú nestabilitu. Brňák tvrdí, že novela sa používa ako „priepustka do neba“. Za absurdné považuje vyhlásenia, že neprijatie novely by skomplikovalo vstup Slovenska do NATO a EÚ. Zavedenie inštitútu ombudsmana – verejného ochrancu práv občana – je podľa Brňáka nesystémové a je to úrad pripomínajúci „lampáreň“. Opozícia spomínala, že novela spôsobí dezintegráciu štátu a že ustanovenia, ktoré majú vytvárať podmienky na integráciu štátu do EÚ, sú príliš „kapitulantské“.
L. Orosz z SDĽ označil vyjadrenia Brňáka za nekvalifikované s cieľom vyvolať strach a paniku. Langoš zase povedal: „Tak ako je známe, že o Bohu najčastejšie hovoria ateisti, tak o vlastenectve najviac hovoria kolaboranti.“ Podľa P. Osuského z DS opozičné HZDS hovorí o vstupe do NATO len posledné dni. „Ba dokonca toto požehnalo aj najjasnejšie slnko z Elektry,“ podotkol Osuský. Poslanec D. Slobodník z HZDS na repliky koaličných poslancov zareagoval vyhlásením: „Vážení občania, začala sa hra, ktorej cieľom je diskreditovať HZDS.“ P. Weiss z SDĽ vyzval poslancov opozície, aby sa nedali vtlačiť do podozrenia, že ich historické dielo si dovolil niekto meniť. „Nestrašme sa EÚ,“ podotkol Weiss. Vzápätí J. Cuper z HZDS zareagoval: „Súdruh Weiss, vážený červený žetón pána Migaša!“
I. Šimko (SDK) poslancom opozície pripomenul, že boli proti zmene ústavy o priamej voľbe prezidenta a rovnaký postoj zaujímajú aj teraz. „Záujem strany býva silnejší. Nemuselo by to byť vždy… Trochu viac veľkorysosti by HZDS nezaškodilo. Bol by to krok k novej kultúre vzťahov.“
IGOR STUPŇANNeprehliadnite:
Ako sa nás dotknú zmeny v ústave
Tematické články:
Interrupcie – KDH je za nemožnosť voľby
Ako chce KDH ústavne upraviť umelé prerušenie tehotenstva
Palko: Za novelu budeme hlasovať tak či tak
Vyhlásenie občianskej iniciatívy:
"Iniciatíva za možnosť voľby"