Všetci traja bývajú v Bruseli, odkiaľ sledujú aj priame prenosy z parlamentu vo francúzskom Štrasburgu.
Do Francúzska cestujú len na tie najdôležitejšie zasadania. Naposledy, keď europoslanci hlasovali o pripojení kandidátskych krajín k Európskej únii. Okrem toho spravodajcovia cestujú trikrát ročne na stretnutia ministrov únie do Luxemburgu a potom na summity.
„Určite nikdy nezabudnem na summit únie v Nice, kde sa rozhodovalo o novej zmluve. Bol najdlhší v histórii, trval od štvrtka do nasledujúceho pondelka, pričom dohodu sa podarilo dosiahnuť až v pondelok o pol piatej ráno,“ spomína Sermek. „Vtedy som si utvoril svoj osobný rekord - v tlačovom stredisku som bol nepretržite od nedele rána do pondelkového popoludnia, teda vyše 30 hodín. Množstvo kávy, ktoré sme vtedy s kolegami vypili, by asi nikto nezmeral.“
Najťažšie je vraj preložiť európsky jazyk do jazyka bežného v STV, SRo či TASR. „Úradnícky jazyk je pre verejnosť nepochopiteľný, kto z ľudí, ktorí priamo nerobia s úniou, môže vedieť, že GAC je rada ministrov zahraničia, Gymnich ich neformálne schôdzky a DG RELEX riaditeľstvo komisie pre vonkajšie vzťahy? Inštitúcie pritom medzi sebou a s novinármi komunikujú najmä pomocou skratiek. Európska únia je zložitá a obávam sa, že prebiehajúci konvent, ktorý by mal jej fungovanie zjednodušiť, smeruje k výsledku, ktorý ju veľmi nepriblíži obyvateľom.“
Róbert Hajšel na obranu únie dodáva, že bruselské inštitúcie majú stále oveľa menej úradníkov ako aparát byrokratickej francúzskej vlády.
Domov sa trojica novinárov dostane najviac dvakrát za rok - na Veľkú noc a Vianoce. Teraz je na Slovensku Lincéniová, aby moderovala predreferendové televízne diskusie. „Domov sa vraciam vždy rád, pretože mi veľmi chýbajú moji blízki a čarovné rodné mesto - Banská Štiavnica,“ hovorí Hajšel.
„Hoci Brusel medzi ľuďmi nemá najlepšiu povesť, je to celkom príjemné mesto a dá sa tu zvyknúť,“ povedal Sermek. „Veľa záleží aj na ľuďoch. Horšie je to s počasím - v Belgicku takmer stále prší a slnko niekedy nevidíte dva týždne. Stáva sa, že v auguste je zamračené a 14 stupňov rovnako ako v januári.“
(haj)