V prípade lízingu však spravidla ide o financovanie kúpy predmetu dlhodobejšej spotreby, ako je napríklad auto. Vyššia býva aj nadobúdacia cena ako u splátkových predajcov, ktorí ponúkajú hlavne spotrebný tovar.
Hlavný rozdiel medzi finančným lízingom a splátkovým predajom spočíva v tom, že nájomca sa ihneď po podpísaní zmluvy stáva majiteľom predmetu.
Predaj spotrebného tovaru na splátky sa stáva hitom a podľa Asociácie organizácií splátkového predaja s ním majú skúsenosti už štyria z piatich pracujúcich ľudí. „Podiel splátkového predaja dnes tvorí asi tretinu maloobchodného obratu. Počet klientov splátkových predajcov stále rastie, a z tohto dôvodu rátame s pozitívnym budúcim vývojom,“ povedal predseda Asociácie splátkového predaja Stanislav Hroš.
Zákazníci majú podľa neho záujem hlavne o štrnásť až tridsaťtisícové úvery, ktoré najčastejšie splatia v priebehu jedného roka.
„V minulosti ľudia preferovali hlavne nákup elektroniky, a to na dlhší čas splácania, ale v súčasnosti kupujú bezhotovostne aj nábytok, počítače, či splácajú dovolenky,“ dodal Hroš.
Tovar si na dlh môžete podľa predsedu asociácie kúpiť na počkanie: „Overenie pravdivosti údajov a bonity klienta trvá asi štvrť hodinu.“ Kupujúci si po podpísaní zmluvy môže napríklad televízor zobrať hneď domov.
Podľa asociácie je však prezieravé nechať si tovar poistiť. V prípade krádeže totiž škodu zaplatí poisťovňa a predajný vzťah sa končí. V opačnom prípade by totiž musel zákazník tovar ďalej splácať.
Ak by sa klient počas doby splácania dostal do finančných problémov, môže sa so splátkovým predajcom dohodnúť na nižších mesačných splátkach. „Máme však skúsenosti aj s podvodníkmi. V takomto prípade dlžnú sumu získame buď zrážkou zo mzdy alebo súdnou cestou,“ hovorí riaditeľ Home Credit Slovakia Jiří Bádr.