Nákup je už viac záležitosťou dôvery než peňazí. Desiatky miliárd korún sa každý rok otočia v obchodoch bez toho, aby nimi kupujúci disponovali. Namiesto peňazí potrebujú ľudia skôr presvedčiť lízingové spoločnosti, banky alebo splátkových predajcov o vlastnej bonite. Za to, že platia namiesto nás si síce vypýtajú úroky navyše, ale obľúbenosť nákupu na dlh svedčí o tom, že nám navýšenie kúpnej ceny príliš neprekáža.
Základnou podmienkou dôveryhodnosti je stabilný príjem - plat, či v prípade dôchodcu penzia a v prípade podnikateľa obrat. Lenže ani astronomický mesačný príjem nemusí stačiť, ak ste už raz splátkového predajcu či lízingovú spoločnosť sklamali.
Neplatenie dohodnutých splátok môže byť kvalifikované ako trestný čin sprenevery. Okrem toho môžete prísť o tovar a zaplatiť vysoké penále. Pri náhlom výpadku príjmov je dobré kontaktovať splátkovú alebo lízingovú spoločnosť. Skôr im ide o to, aby dostali späť peniaze, ktoré vám požičali, než o súdne naťahovanie, takže sú ochotné dohod-núť sa na odklade splátok a zmene splátkového kalendára.
Pre spoločnosti je lízing aj splátkový predaj výhodný biznis. Aj vďaka tomu sa rozširujú možnosti ich využitia. Už nie len autá a biela technika sa kupujú na dlh. Dovolenky, náhrobné kamene, jazykové kurzy alebo hoci umelé zuby a silikónový hrudník môžu mať tiež svoj vlastný splátkový kalendár.