Ročne v každej poisťovni preveria desiatky možných poistných podvodov. Každá má na to špeciálne oddelenie, a tie spolupracujú v sekcii Slovenskej asociácie poisťovní. Asociácia vedie centrálnu evidenciu poistných udalostí, kde sú zatiaľ väčšinou iba vozidlá.
Na dôkladné prešetrenie poistnej udalosti má každá poisťovňa iné postupy. Čím vyššia škoda, tým dôslednejšia kontrola - v jednej z poisťovní to je napríklad pol milióna korún. To ešte nemusí znamenať podozrenie, ale poisťovne sa na takýto prípad pozrú podrobnejšie.
Ak sa podarí pokus o podvod odhaliť ešte pred zaplatením, poisťovňa posiela orgánom činným v trestnom konaní podnet na vyšetrovanie. Kontrola sa začína vždy už u likvidátora poistnej udalosti, ktorému poistený predkladá doklady. Poisťovne sú vybavené prístrojmi, ktoré dokážu rozlíšiť pravosť dokladu. Pri podozrení poisťovňa spolupracuje s políciou, daňovými úradmi, colníkmi, hasičmi, aj inšpekciou ministerstva vnútra a colného riaditeľstva. Spolupáchateľmi totiž bývajú nielen pracovníci poisťovní či ich zástupcovia, ale aj policajti či colníci.
Často sa na podvod príde až po tom, ako už poisťovňa škodu preplatila. „Keď sme zaplatili niečo, čo sme zaplatiť nemali, podáme trestné oznámenie, sumu vymáhame.“
Ako ľudia podvádzajú poisťovnepri uzatváraní poistnej zmluvy
- manipulujú s dátumom platnosti,
- zataja skutočnosti dôležité na posúdenie rizika (napr. nepriznanie fajčenia v životnej poistke),
- zataja už existujúce poistenia v iných poisťovniach (jeden majetok môže byť poistený len raz),
- uzatvoria poistnú zmluvu na neexistujúci majetok,
- úmyselne stanovia vyššiu cenu tovaru,
v priebehu poistenia
- úmyselne spôsobia poistnú udalosť,
- nahlásia udalosť, ku ktorej v skutočnosti neprišlo,
v priebehu poistnej udalosti
- nahlásia vyššiu škodu ako skutočnú.
- získajú poistné plnenie aj za škody, ktoré poistnou zmluvou nie sú kryté.