
ILUSTRAČNÉ FOTO SME
Na Slovensku chodí na preventívne prehliadky k zubárovi len pätina ľudí. „Slováci prichádzajú až vtedy, keď ich už zuby bolia,“ hovorí Irena Lacková, viceprezidentka regionálnej komory zubných lekárov. Podľa nej sme si na tento systém zvykli v minulom režime, keď bolo ošetrenie u zubára zadarmo.
„Zubný kaz spôsobuje ochorenia celého organizmu, ľudia so zubnými kazmi zomierajú 1,7-krát častejšie na infarkty ako fajčiari, 1,4-krát častejšie na mozgové mŕtvice a u žien so zubným kazom dochádza 1,5-krát častejšie k predčasným pôrodom ako u fajčiarok,“ hovorí Lacková.
Irena Lacková vedie vyučovanie na základných školách, učí deti, ako si správne umývať zuby, ako sa chrániť pred zubným kazom a ako má vyzerať správna zubná kefka.
„Tretiaci v Bratislave majú to najlepšie značkové oblečenie, ale keď vidím ich kefku, chytám sa za hlavu. Kefku treba vymieňať raz za tri mesiace a po každom infekčnom ochorení, ich kefky majú aspoň rok. Rodičia nemajú čas, vôbec na to nedbajú.“
Deti si podľa Lackovej ani nevedia správne umývať zuby, čo dáva za vinu kolegom, ktorí ich to v ambulanciách neučia. „V školách majú automaty na Coca-Colu, ale minerálku v nich nekúpite, nepijú mlieko, iba sladké džúsy.“
Dvanásťročné deti u nás majú až osem kazov na svojich 24 stálych zubov. „Už 12-ročné deti majú u nás úplne zodraté čeľustné kĺby,“ upozorňuje prezident komory Graus. Spôsobuje to vraj žuvanie. „Žuvačka patrí po 15 minútach do koša, v reklame však deťom ukazujeme, že je lepšie dať si do úst rovno dve.“
Rodičia by mali deťom s umývaním zubov pomáhať až do ôsmich rokov, ešte do desiatich rokov treba deti kontrolovať, či si zuby čistia dostatočne. (haj)