Vek vhodný na prípravku: od piatich rokov. Pokiaľ je dieťa staršie ako 9 rokov, býva už spravidla neskoro, pretože nemá vžitú správnu techniku korčuľovania a narábania s pukom, ktoré je diametrálne odlišné ako narábanie s loptičkou pri hokejbale.
Forma prípravy: Po roku prípravky sú chlapci zaradení do pravidelnej prípravky. Tá je väčšinou rozčlenená podľa veku a ročníka základnej školy, ktorý dieťa navštevuje. Napríklad v bratislavskom Slovane je tri razy do týždňa tréning na ľade, dvakrát prebieha všeobecná príprava v telocvični.
Kto sa môže hlásiť: Do prípravky sa môže prihlásiť každý. Rodičia môžu priviesť svoje ratolesti vždy vtedy, keď má daný ročník tréning. Detaily si dohodnú s trénerom.
Koľko to stojí: Začiatočný výstroj vyjde asi na 15-tisíc korún. Postačí tak na prvé tri-štyri roky rozvoja. V súvislosti s rastom nohy treba rátať s kúpou väčších korčulí.
Čo by malo dieťa už vedieť: Veľa talentov predvádza svoje umenie vonku na ihrisku pri hokejbale. Pokiaľ ide o výnimočne nadané dieťa a chcete, aby sa z neho stal hokejista, treba ho aspoň raz do týždňa vziať na klzisko a naučiť aspoň základné korčuliarske pohyby.
Postup: Počas štvrtého ročníka prebieha výber. Už v piatom ročníku hrávajú na rôznych turnajoch. V šiestom sa hrá už liga mladších žiakov.
Základný výstroj: Zo začiatku dieťa potrebuje chránič nôh, holenné chrániče, nohavice, prilbu a kryt tváre.
Nadácia Jána Filca
V súvislosti s rastúcimi úspechmi ľadového hokeja vznikla nadácia pre výnimočne talentované deti, ktorú založil Ján Filc. Jej členmi sú mnohé slovenské hviezdy zámorskej NHL.
Slúži na podporu menej solventných rodičov. Kluby každoročne prezentujú dvoch až troch hráčov s najväčším talentom a potom podľa výberového konania nadácia finančne pomáha týmto rodičom. Nejde o jednotný príspevok, v systéme je zapojených 28 klubov pracujúcich s mládežou.
V minulej sezóne dostali kluby prvýkrát aj štátne prostriedky na zakúpenie brankárskeho výstroja pre malé deti, ako aj na podporu piatich hráčov taktiež zo sociálne slabšej vrstvy.