Najvhodnejší vek: 9 až 12 rokov.
Forma tréningu: Ľahké pohybové hry, s obsahom prvkov behu, skákania a hádzania. Pred deviatym rokom môžu rodičia pomáhať rozvíjať obratnosť.
V správne vedenom atletickom tréningu by mal takýto všeobecný telesný rozvoj pokračovať až do pätnástich rokov a až potom by mala nasledovať špecializácia na konkrétne atletické disciplíny.
Výhody: Ak má dieťa dobrý atletický základ, môže ešte aj v tomto veku presedlať na iný šport.
Plávanie
Najvhodnejší vek: Tu sa o najvhodnejšom veku nedá presne hovoriť. Dieťa sa môže začať učiť plávať prakticky hneď po narodení a začať môže v akomkoľvek veku.
Forma tréningu: Tréningom sa rozvíja celý organizmus. Špecializácia na jednotlivé disciplíny tiež nie je taká výrazná ako pri iných športoch. Dieťa sa naučí zvládať všetky plavecké štýly, pri ktorých sa do pohybu zapája celý organizmus.
Výhoda plávania: Pri tomto športe neprichádza k jednostrannému zaťaženiu detského organizmu. Rozvíjajú sa všetky svalové skupiny. Priaznivo pôsobí na dýchací, srdcovocievny i termoregulačný systém organizmu.
Karate
Najvhodnejší vek: 6 rokov. Dieťa sa už dokáže sústrediť.
Forma tréningu: Hrou. Deti sa učia základnú gymnastiku (napr. kotúle), zlepšujú si rovnováhu, učia sa bezpečne padať, osvojujú si základy techniky. Všeobecná príprava bez zbytočného drilu pokračuje do veku 8 – 9 rokov. Potom sa začína fáza náročnejšej prípravy na súťaže.
Výhody: Je vhodné pre slabšie či obéznejšie deti, chlapcov aj dievčatá. Prispieva k formovaniu postavy.
Moderná gymnastika
Najvhodnejší vek: 5 – 6 rokov. Základnými kritériami sú ohybnosť, rytmus a prirodzený kĺbový rozsah. Adeptka by mala byť štíhlejšej postavy.
Forma tréningu: Počas prvého roka tréningu sa dievčatá venujú rozvoju kĺbovej pohyblivosti a ohybnosti, zlepšujú si odrazové schopnosti. Učia sa ovládať náčinie – švihadlo, obruč. Súčasťou tréningu je aj nácvik akrobatických prvkov (premety) a baletná príprava.
Výhody: Tréneri dokážu už počas roka odhadnúť, kto má dispozície na vrcholový šport. Ostatné dievčatá sa môžu venovať výkonnostnej gymnastike v nesúťažných skupinách, ktoré zvyknú vystupovať na kultúrno – spoločenských podujatiach, prípadne skúsiť niektorú z foriem tanca.
Športová gymnastika
Najvhodnejší vek: 5 – 6 rokov (chlapci), dievčatá už v štyroch.
Forma tréningu: Prvý rok najmä hra. Rúčkujú na bradlách, učia sa šplhať, cvičiť na hrazde, preskakovať prekážky, alebo skákať na trampolíne, čím rozvíjajú svoje silové a koordinačné schopnosti. Nácvik jednoduchej akrobacie (kotúľ, salto, premet).
Výhoda: Gymnastika dáva dieťaťu dobrý všeobecný základ pre akýkoľvek šport.
Vodné športy
Rýchlostná kanoistika, vodný slalom, rafting
Najvhodnejší vek: 11 rokov. Deti musia vedieť plávať.
Forma tréningu: V lodeniciach sa najprv učia bezbečne ovládať loď, hrajú sa hry vo vode i na súši. Venujú sa aj iným športom.
Loptové hry
Volejbal, basketbal, hádzaná
Najvhodnejší vek: 8 až 10 rokov.
Forma tréningu: Prostredníctvom pohybových hier. Nácvik správneho behu, bezpečných pádov, jednoduchá akrobacia. Základy kondičnej prípravy, jednoduché prvky silovej (švihová sila) a rýchlostnej prípravy. Osvojujú si základnú techniku a herné činnosti daného športu. Kým sa dieťa začne venovať niektorej z loptových hier, nezaškodí, keď absolvuje atletickú či gymnastickú prípravu.
Krasokorčuľovanie
Najvhodnejší vek: 5 – 6 rokov.
Forma tréningu: Základy pohybu na ľade dopredu a dozadu. Tanec a držanie tela.
Tenis
Najvhodnejší vek: 6 až 7 rokov.
Forma tréningu: Príprava by mala byť čo najvšestrannejšia. Je dobré absolvovať všetky možné loptové hry, gymnastiké a atletické cvičenia, veľmi pozvoľna ich kombinovať. Zaťažovať telo je potrebné prirodzeným spôsobom, robiť posilňovacie cviky s využívaním vlastnej váhy tela.