vých predpokladov zistí aj zdravotné. Medzi ne patrí napríklad správne držanie tela, dispozícia nôh. O tom, prečo je dôležité navštíviť lekára, sme sa zhovárali s doktorom futbalovej reprezentácie Slovenska, telovýchovným lekárom PAVLOM MALOVIČOM.
Prečo je návšteva u telovýchovného lekára taká dôležitá?
„Lebo sa uňho zistia všetky vývojové odchýlky, ako napr. vybočené kolená alebo porušenie chrbtice. Potom sa stáva, že priamo v ordinácii korigujeme výber športu. Odporučíme buď iný druh, alebo navrhneme, ako niektoré vývojové chyby liečbou odstrániť či zmierniť.“
Stáva sa, že obvodný lekár dieťatu zo zdravotných dôvodov zakáže športovať. Čo potom?
„Aj tak treba prísť na telovýchovné oddelenie. Vždy existuje šanca, že sa nájde určitý druh pohybovej aktivity, ktorú by mohlo dieťa vykonávať. Najhoršie je, keď ho zbavíme pohybu. Často totiž vznikajú poruchy z inaktivity.“
A čo deti s vážnou chorobou?
„Aj pre deti s vážnymi chorobami, ako napr. vysokým tlakom či cukrovkou dokážeme nájsť riešenie. Ide o takzvanú preskripciu pohybovej aktivity. Vyšetrenia ponúkame všetkým.“
Ktorý vek je z hľadiska záťaže pre dieťa najkritickejší?
„Od 12 do 16 rokov. U dievčat aj skôr. Každá časť tela rastie iným tempom. Treba nájsť správnu kombináciu záťaže jednotlivých častí tela, aby nedošlo k ich poškodeniu z jednostranného nadmerného zaťažovania.“
Ktorý šport je najmenej náročný na koordináciu záťaže?
„Ideálne je rekreačné plávanie. V súťažnom treba dávať pozor na tendenciu zvyšovania tréningových dávok. Dieťa musí regenerovať pri každom športe rovnako ako dospelý.“
Radíte aj v oblasti správnej výživy?
„Samozrejme. Existuje aj problém s nadmernou konzumáciou vitamínových tabletiek, ktoré chutia. Kombinujeme lieky s potravinovými doplnkami.“
Ako často by malo športujúce dieťa chodiť na kontroly?
„V ideálnom prípade dva razy do roka. Šport je totiž fyzická práca.“
Ktoré časti detského tela športové aktivity najviac zaťažujú?
„Pri každom športe sú citlivé kolená. V loptových športoch bolievajú členky a päty, ak nie je fixovaná topánka. Pády na ramená a následné vykĺbenia sú tiež nebezpečné pri ručných loptových hrách, najhoršie je to v hádzanej. Pri hokeji hrozí úraz tváre alebo chrbtice. Tu treba dbať na rehabilitačné cvičenia.“
Čo pomáha záťaž zmierniť?
„Napríklad špeciálna obuv. Treba k nej špeciálne vyšetrenie nožných klenieb. K bolesti klenby sa pridávajú potom aj bolesti kolien, chrbta či bedrového kĺbu. Existujú aj rôzne vložky do tenisiek, ktoré sa dnes už robia na mieru.“