
Vladimír Železný v roku 1993 po udelení licencie. S jedným z amerických investorov Markom Palmerom si vtedy ešte dobre rozumel. FOTO - ČTK
Tým je americká spoločnosť CME, ktorá presvedčila arbitrážny súd v Štokholme, že Česká republika neoprávnene umožnila prevod televíznej licencie na spoločnosť Vladimíra Železného. Rozhodnutie súdu je definitívne a nie je možné sa proti nemu odvolať.
Česká vláda takýto výsledok očakávala a už pred časom poslala peniaze na špeciálny účet, z ktorého sa teraz prevedú na CME. Pre americkú firmu je to terno - jej akcie na burze vzápätí vyskočili takmer o jednu tretinu. Pre Českú republiku to znamená zvýšenie deficitu štátneho rozpočtu, ktoré musia poslanci schváliť zákonom. Pôvodne sa uvažovalo, že peniaze na pokutu získa vláda vydaním štátnych dlhopisov.
Spor vypukol v roku 1999, keď sa Vladimír Železný rozišiel so svojimi partnermi v CME. Riešili ho tri arbitráže, z ktorých prvá sa skončila v prospech Česka a druhá - medzi Železným a CME - prinútila bývalého šéfa Novy zaplatiť CME 27 miliónov dolárov (800 miliónov českých korún). Železného záväzok uhradili vlani noví investori z Novy z podnikateľskej skupiny PPF.
Okrem sporov okolo Novy je v Česku aktuálna aj ďalšia arbitráž o miliardové sumy, ktorá súvisí s kauzou skrachovaná Investiční a poštovní banka.
O rekordne vysokú sumu môže prísť aj Slovensko. Tento rok majú washingtonskí arbitri rozhodnúť, či a koľko zaplatí Slovensko ČSOB za to, že jej prestala splácať úver. V krajnom prípade môže pokuta Slovenska prekročiť 30 miliárd korún. (čtk, jj)