
Železného už v programe Volajte riaditeľovi tento týždeň v sobotu neuvidíme, namiesto toho Nova uvedie program o potápačoch. Jeho príhovory k „nováckym“ divákom sa stali legendárne rovnako ako jeho práca s okuliarmi. Železný sa v 30-minútovom programe porátal s politikmi aj obchodnými nepriateľmi a zároveň odpovedal na divácke otázky, kedy sa budú vysielať telenovely. Preslávili sa aj jeho „koláče sledovanosti“ - grafy, na ktorých ukazoval, koľko ľudí sleduje Novu. FOTO - ČTK
Arbitrážny súd rozhodol, že Česká republika musí zaplatiť spoločnosti CME odškodné 10,7 miliardy českých korúnČeská republika musí zaplatiť americko-holandskej spoločnosti CME odškodné vo výške 10,7 miliardy českých korún vrátane nákladov na súdny proces za to, že nedokázala ochrániť jej investíciu do komerčnej televízie Nova.
„Ministerstvo financií už vydalo príkaz na prevedenie peňazí,“ oznámil včera minister financií Bohuslav Sobotka.
Daňoví poplatníci tak za súkromnú (a dobre zarábajúcu) televíziu paradoxne zaplatia viac ako za verejnoprávnu, na ktorú prispievajú zo zákona.
Vladimír Železný, ktorý je v pozadí celého sporu, platiť nebude. Vďaka televízii je senátorom s imunitou a problém sa ho v podstate netýka. Ruky od neho dávajú preč aj súčasní vlastníci Novy. Tí len deň pred rozhodnutím švédskeho súdu Železného zbavili funkcie generálneho riaditeľa televízie. Urobili to práve preto, aby Novu v budúcnosti s prehranou arbitrážou nespájali.
Spory o vlastníctvo televízie Nova vypukli v lete roku 1999. Generálny riaditeľ Vladimír Železný sa vtedy pokúsil zbaviť najvýznamnejšieho investora - spoločnosť CME - vplyvu v televíznej spoločnosti a ziskov, ktoré z Novy plynuli.
Licenciu na vysielanie, ktoré umožnilo vznik Novy, získala skupina česko-slovenských intelektuálov na základe prísľubu, že bude robiť kultúrnu a vzdelávaciu súkromnú televíziu. Vďaka tomu získali celoplošnú vysielaciu licenciu zadarmo (v iných krajinách by za to zaplatili milióny dolárov).
Plán na kultúrnu a zároveň komerčnú televíziu však bol od začiatku naivný a nerealizovateľný. Uvedomoval si to jediný zo zakladateľov Vladimír Železný, ktorý budoval takú Novu, akú poznáme teraz.
Vznik Novy v dnešnej forme umožnili práve peniaze CME. Tá sa však napriek svojej investícii nestala držiteľom samotnej vysielacej licencie. V roku 1999 to Železný zneužil a CME z televízie vytlačil. Zahraničná spoločnosť prišla o peniaze, ktoré do Novy investovala.
Železnému sa táto krádež mohla podariť iba vďaka podpore väčšiny politickej elity, ktorej záležalo na pozitívnej prezentácii v najsledovanejšej českej televízii.
Škandál okolo Novy a boj CME o jej peniaze vážne poškodil obraz Českej republiky vo svete. Česko získalo povesť krajiny, kde môže zahraničný investor prísť o svoje peniaze.
CME sa na základe medzinárodných dohôd o ochrane investícií obrátila na európske arbitrážne súdy, ktoré po rokoch rozhodli v jej prospech. Pre český rozpočet, ktorý už i tak bojuje s rekordným schodkom, je suma za Novu ďalším vážnym úderom.
Dlhoočakávané rozhodnutie švédskeho súdu, samozrejme, v Česku vyvolalo spor o zodpovednosť za celú kauzu. Podľa premiéra Špidlu môže za všetko Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá Železnému v jeho činnosti nezabránila. Rada však v tejto otázke iba vykonávala vôľu politikov.
Najhorlivejší boli politici Občianskej demokratickej strany (ODS) a špeciálne jej vtedajší predseda a dnešný prezident Václav Klaus, ktorého Nova posledné roky otvorene podporovala. ODS sama by však Železného kryť nedokázala, ak by jej v tom nepomáhali aj predstavitelia iných strán vrátane dnes vládnucej sociálnej demokracie.
PETER MORVAY