Počas dňa navštívil bulharskú Sofiu. USA sú ochotné zvážiť myšlienku, aby sa pre začiatok sankcie OSN voči Iraku pozastavili, a nie hneď úplne zrušili, vyhlásil Powell v Sofii. USA požadovali úplné zrušenie sankcií OSN proti Iraku, „aby bolo možné ťažiť ropu a získať peniaze pre iracký ľud“.
Na tlačovej konferencii po stretnutí s bulharským premiérom Simeonom Sakskoburggotským odmietol delenie Európy na „starú“ a „novú“ a dementoval informácie o roztržke v NATO. Americký minister v Sofii potvrdil, že USA vzhľadom na rozširovanie NATO na východ uvažujú o preložení mnohých oporných bodov na „nové územie“. Tento zámer však vraj neznamená konfrontáciu s Ruskom, ale súvisí skôr s „bojom proti terorizmu“ a „musí mať vojenský zmysel“.
Powell sa potom poďakoval Bulharsku za podporu v Rade bezpečnosti OSN v irackej otázke. „Chcem sa poďakovať bulharskej vláde a ľudu za odvážny postoj. Ako povedal prezident Bush, my nezabúdame na priateľov,“ vyhlásil. Washington je vraj ochotný tejto balkánskej krajine pomôcť „finančne i iným spôsobom“ v boji proti terorizmu. Powell prisľúbil Sofii pomoc i v boji proti korupcii, pri reforme justície a pri zabezpečení hospodárskeho rastu. Asi 3 000 ľudí v Sofii tlieskalo americkému ministrovi zahraničia pri zhromaždení na počesť 100. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi USA a Bulharskom. „Sme spojenci a partneri pri šírení slobody vo svete,“ zvolal Powell, kým účastníci zhromaždenia skandovali „USA, USA“ a mávali americkými vlajkami. Bulharsko ponúklo USA trvalé využívanie leteckej základne, dúfajúc v rýchly ekonomický efekt a v posilnenie bezpečnostnej situácie krajiny.
Potom Powell odletel do Berlína. Dnes sa tam má stretnúť so šéfom nemeckej diplomacie Joschkom Fischerom a s kancelárom Gerhardom Schröderom.
(čtk, reuters, tasr)