
Hranice s Čínou uzavrel okrem Ruska aj Kazachstan. FOTO - REUTERS
PEKING, ŽENEVA - Čína zaviedla do svojich zákonníkov nový prečin, za ktorý je trest smrti. Je ním porušenie karantény alebo úmyselné šírenie SARS (syndrómu akútneho respiračného zlyhania). Čína zavádza drastické tresty od niekoľkých rokov väzenia až po trest smrti pre osoby, ktoré by svojvoľne porušovali nariadenie o karanténe alebo chorobu úmyselne šírili.
Najvyšší súd a generálna prokuratúra zahrnuli tieto tresty do výkladov zákonov o bránení prevencii alebo liečbe v prípadoch náhlych prepuknutí choroby a iných nešťastí. „Kto bude úmyselne šíriť nákazlivú chorobu a ohrozí verejnú bezpečnosť alebo spôsobí inému vážnu ujmu na zdraví, významne poškodí súkromný či verejný majetok, bude potrestaný desiatimi rokmi väzenia, doživotím alebo trestom smrti,“ uviedla oficiálna agentúra Nová Čína.
Rozhodnutie vlády okamžite odsúdili obrancovia ľudských práv. Aktivista Frank Lu z Hongkongu označil novozavedené tresty za porušenie medzinárodných dohovorov o ľudských právach. „Nové tresty neschválil parlament,“ povedal.
Choroba sa objavila vlani v jeseni na juhu najľudnatejšej krajiny sveta. Čína najprv postupovala proti SARS pomaly - a vyslúžila si za to medzinárodnú kritiku. Pekinský starosta i minister zdravotníctva museli odstúpiť a vláda začala usilovne vydávať jedno nariadenie za druhým. Vyhlasuje karantény, uzatvára školy, ruší spoločenské akcie. A niektorí občania sa začali proti novému režimu búriť. Z Číny prichádzajú správy o osobách, ktoré opúšťajú karanténu alebo sa nechcú liečiť v obavách z nakazenia. Agentúra Reuters informovala napríklad o lekárovi z autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, ktorý minulý mesiac utiekol z karantény a demoloval lekárske zariadenie, keď na SARS zomreli jeho žena a dcéra. On sám sa nakazil v Pekingu a po návrate neúmyselne infikoval 28 ľudí.
Na infekčnú chorobu SARS zomreli v Číne za posledných 24 hodín štyria ľudia a 52 bolo nakazených.
V Pekingu, ktorý je vôbec najpostihnutejším miestom, chorobe podľahol ďalší pacient a 27 osôb sa nakazilo. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) včera odporučila ľuďom, ktorí mohli byť v kontakte s osobou podozrivou z nakazenia infekčnou chorobou SARS, aby niekoľko týždňov po tomto kontakte nedávali krv. WHO však uvádza, že zatiaľ neexistuje ani jeden známy prípad prenosu vírusu SARS krvou alebo krvnými produktmi a že teda ide iba o preventívne opatrenie. Rapídny nárast prípadov zaznamenal aj Tajwan. Koncom apríla sa tam vedelo len o niekoľkých prípadoch. V posledných dňoch sa počet nakazených vyšplhal na 264 a počet obetí na 34. Tajwan sa tak stal druhou najpostihnutejšou krajinou vírusom SARS na svete.
Prvý prípad nakazenia SARS včera potvrdila aj Veľká Británia.
(zo, čtk, reuters)
Rusko pre SARS uzavrelo hranice s Čínou
MOSKVA - Ruská vláda včera nariadila uzavrieť takmer 60 percent hraničných priechodov s Čínou a s Mongolskom usilujúc sa tak chrániť krajinu pred šírením SARS. V Rusku sa zatiaľ oficiálne zaznamenal iba jeden prípad tohto infekčného ochorenia. Vláda tiež rozhodla vyčleniť 52,1 milióna rubľov (asi rovnako v korunách) na vytvorenie laboratórií na testovanie nákazy touto chorobou vo všetkých 89 ruských regiónoch a na zabezpečenie ochranných oblekov, masiek a ďalšieho vybavenia pre pohraničiarov a lekárske zariadenia. Rusko má s Čínou dlhú hranicu a veľmi aktívny prihraničný obchod.
(čtk)