BRATISLAVA – Rozbili ste doma okno a poisťovňu ste presvedčili, že to bol vietor? Alebo vám poisťovňa preplatila aj starý koberec, ktorý ste nenápadne zaradili do zoznamu ukradnutých vecí? Ste podvodník a hrozí vám väzenie.
Ľudia často vôbec nevedia, že keď o poistnej udalosti klamú, páchajú trestný čin. „Myslia si, že nič zlé nerobia, len si berú peniaze, ktoré vložili,“ povedali ľudia z poisťovní, ktorí vyšetrujú poistné udalosti a pátrajú po podvodoch. Pre poisťovne sú kľúčovými zamestnancami. Ich mená dôsledne utajujú, aby ich ochránili pred agresívnymi podvodníkmi.
„Poisťovací podvod verejnosť akceptuje. Stal sa akýmsi druhom ziskového športu. Krádežou alebo znásilnením sa nikto nechváli, ale ak niekto oklame poisťovňu, je hrdinom. Ľudia sú však aj závistliví, a tak sa o tom dozvieme,“ hovoria pracovníci poisťovní.
Veľmi často sa zneužíva poistenie zodpovednosti za škodu v domácnosti. „Sused má pokazený televízor, ale nemá ho poistený. Keďže ja som poistený proti škodám, ktoré zaviním, nafingujem nehodu – poisťovni poviem, že som zakopol o šnúru susedovho televízora. Poisťovňa platí.“
Ťažko sa odhaľujú podvody pri životných poistkách. Ľudia môžu maskovať svoje zdravotné problémy pri uzatváraní poistky a sťažovať komunikáciu medzi lekárom a poisťovňou.
Rovnaký alebo aj väčší problém predstavujú organizované skupiny. Tam už nejde o tisíce, ale milióny korún. „Kým sme mali na Slovensku jednu poisťovňu, všetky informácie boli v nej a podvody boli skôr individuálnou záležitosťou. Časom sa aj pre to, že trh rástol, rozvinula organizovaná trestná činnosť.“
Poisťovne tvrdia, že z desiatich korún, ktoré vyplatia na poistkách, sú tri až štyri koruny výsledkom malého alebo veľkého podvodu.
JANA BRONDOŠOVÁ