Pôvodne sa mal v Berlíne stretnúť len so svojím rezortným kolegom Joschkom Fischerom. Podľa informácií z nemeckých vládnych kruhov však požiadal aj o stretnutie s nemeckým kancelárom. Gerhard Schröder okamžite skrátil svoju ázijskú cestu, aby mu prvá významná americká návšteva od skončenia vojny v Iraku neušla.
To sú neklamné znaky, že v naštrbených nemecko-amerických vzťahoch sa blýska na lepšie časy. Powellove piatkové stretnutie so Schröderom by mohlo byť začiatkom.
Napraviť, čo medzi Berlínom a Washingtonom napáchala vojna v Iraku, nebude jednoduché. Potvrdila to aj minulo týždňová návšteva nemeckého ministra obrany Strucka vo Washingtone. Ten sa stretol so svojím kolegom Rumsfeldom, čo bol po dlhých mesiacoch ich prvý kontakt. Od schôdzky sa veľa očakávalo a hoci Struck hovoril o začiatku normalizácie vzťahov, nemeckí novinári si všimli, že sa s ním nikto z amerických vysokých predstaviteľov neprišiel ani odfotiť.
Dokonca zahraničnopolitický hovorca Schröderových sociálnych demokratov (SPD) Ulrich Klose cez víkend povedal, že vzťahy sú „nielen narušené, ale aj zničené a obávam sa, že sa to nedá napraviť“.
Vyhlásenia po skončení vojny v Iraku naznačujú, že obe strany by chceli zakopať vojnovú sekeru. Sám Powell nedávno označil konflikt medzi USA a viacerými európskymi spojencami za minulosť a vyzval na spoluprácu pri obnove Iraku.
Odborníci sú presvedčení, že v prípade Nemecka a Ameriky bude kľúčové osobné stretnutie Busha so Schröderom. Americký prezident a nemecký kancelár sa spolu nerozprávali už takmer pol roka.
Aj preto je Powellova schôdzka taká dôležitá. Hovoriť sa na nej má práve „o stretnutí na najvyššej úrovni“. Podľa denníka Leipziger Volkszeitung by prvou možnou príležitosťou mohli byť oslavy založenia Petrohradu koncom mája, kam sa obaja politici chystajú.
Možná pozvánka však bude isto nasledovať až potom, čo Berlín ukáže dobrú vôľu. Hovoriť sa bude o budúcnosti Iraku i o cestovnej mape pre mier na Blízkom východe. Na pretras príde aj otázka zrušenia sankcií OSN proti Iraku, keďže Nemecko je nestálym členom Bezpečnostnej rady. Berlín avizuje, že v tejto otázke nevidí žiadne neprekonateľne prekážky a že chce o úspešnej obnove Iraku viesť „konštruktívne a pragmatické rozhovory“.
V Berlíne sa klebetí, že keď sa vo Washingtone nikto nechcel odfotiť so Struckom, tak ani nemeckí politici nebudú pred fotografmi pózovať s Powellom. Obe strany vedia, že spoločnú fotku už potrebujú ako soľ.
MIRIAM ZSILLEOVÁ