
Colin Powell a Igor Ivanov. Obaja srdečnosť pravdepodobne len predstierajú. FOTO - ČTK/AP
Teroristické činy sprevádzajú Colina Powella síce asi náhodou, ale dôsledne. Po tom, čo odletel zo saudskoarabského Rijádu, kde pri explóziách zahynulo 34 ľudí, do Moskvy, aj v Rusku došlo k veľkému teroristickému útoku. Druhému, za posledné tri dni na území Čečenska.
Ruský prezident Vladimir Putin, s ktorým sa americký minister zahraničia Powell tiež včera stretol, dával už v utorok prvý čečenský útok v obci Znamenskoje a saudský teroristický útok do súvislosti. V oboch vidí podobný rukopis. Putin tak naznačuje, že i v Čečensku majú Rusi do činenia s medzinárodným terorizmom.
Boj so svetovým terorizmom bol témou rokovania Powella v Rusku. A na nej sa dokázali dohodnúť. Hlavný cieľ bol však iný: dosiahnuť súhlas Moskvy s novou rezolúciou OSN o zrušení sankcií proti Iraku. A to sa Powellovi nepodarilo.
Moskva oficiálne trvá na tom, aby najskôr medzinárodní inšpektori prešetrili, či v Iraku skutočne ešte niekde nie sú ukryté zbrane hromadného ničenia. V skutočnosti sa Rusko obáva príliš zásadného vplyvu antiteroristickej koalície vedenej Spojenými štátmi v Iraku a snaží sa preniesť časť právomocí na medzinárodných inšpektorov OSN.
Atmosféra rokovania zodpovedala súčasným vzťahom Moskvy a Washingtonu. Bola úradne vľúdna, úsmevy tentoraz boli viac strojené, než v období rusko-amerických medových týždňov pred irackou krízou.
Podobne to bolo aj s výsledkami Powellovej návštevy. Aj vďaka novému výbuchu v Čečensku mohli politici hovoriť o zhode v boji proti terorizmu. Povzbudivé pre Powella muselo byť aj to, že práve počas jeho prítomnosti v Rusku Štátna duma ratifikovala rusko-americkú zmluvu o znížení útočných strategických zbraní. Raz už rokovania poslanci odložili na protest proti útoku Ameriky proti Iraku. V konečnom dôsledku však neuspel: podporu pre rezolúciu o Iraku nezískal.
Napriek tomu sa zdá, že rusko-americké vzťahy sa môžu zlepšiť. Medzi Moskvou a Washingtonom stále leží problém Iránu, ktorý prezident George Bush označuje za súčasť osi zla a Rusi ho naopak pokladajú za obchodného partnera. Obvinenie Američanov, že dodávajú Teheránu komponenty vhodné na výrobu jadrových zbraní, jednoznačne odmietajú.