
Požiarnik odpočíva po záchranných prácach v rijádskom obytnom komplexe al-Hamra. FOTO - TASR/AFP
Šéf FBI Robert Mueller vyslanie špecialistov konzultoval s Washingtonom. Dostal jasnú úlohu: zistiť, kto bol organizátorom útoku, chytiť ho a postaviť pred súd.
Je to dôležité na naplnenie spravodlivosti aj z politických dôvodov. Prezident George Bush totiž v posledných týždňoch nehovoril len o definitívnom konci Saddáma Husajna, ale aj o tom, že „al-Káidu, ktorá zaútočila na našu krajinu, pomaly, ale isto likvidujeme. Už nie sú pre nás problémom.“
Udalosti v Rijáde týmto výrokom riadne zatriasli. „Je to veľká hra al-Káidy,“ povedal pre Washington Post Cofer Black, ktorý vedie protiteroristické oddelenie na ministerstve zahraničných vecí.
Jedno sa jej už podarilo: od utorka sa opäť hovorí hlavne o Usámovej teroristickej sieti. Analytici debatujú, prečo al-Káida zaútočila v Saudskej Arábii, ako preskupuje a reorganizuje svoje sily, či kde udrie nabudúce.
Obyvatelia západného sveta zasa šokovane pozerajú na zábery zdemolovaných áut, domov a mŕtve telá. Podobné zábery už videli v New Yorku, na Bali či v Keni. Vtedy im politici aj spravodajskí dôstojníci hovorili, že boj proti terorizmu je prvoradou úlohou. Teraz sú opäť bezradní.
Experti sa zhodujú, že al-Káida sa počas vojny v Iraku odmlčala, aby sa opäť vzchopila. Podľa všetkého k ďalšej vlne útokov.
Majú byť koordinované, šokujúce a ich cieľmi majú byť americkí spojenci na Blízkom východe aj samotná Amerika. Členovia al-Káidy na početných chatoch islamských skupín hovoria o tom, že majú nové metódy, na ktoré západné spravodajské služby ešte nedozreli.
O tom, že teroristom nestačia, hovoria podľa bezpečnostných analytikov aj výbuchy v Rijáde. Všetci ich čakali, až sa ich napokon dočkali. Súčasne však dodávajú, že tajné služby určite nečakali nečinne. Upozorňujú, že spolupráca so Saudmi má svoje limity.
Toho sa obáva aj tím FBI, ktorý do krajiny smeruje. S miestnymi bezpečnostnými zložkami majú zlé skúsenosti. Keď v roku 1996 vyšetrovali výbuch cisternového auta pri americkej základni v Zahráne Rijád síce zatkol desiatky podozrivých, Američanom však odmietol vydať dôkazy či vypočuť svedkov.
Saudská vládnuca rodina síce tvrdí, že spolu s Američanmi urobí všetko pre vyšetrenie teroru, otázkou však zostáva, či má vôbec predstavu o tom, ako hlboko je al-Káida v Saudskej Arábii zakorenená. To, že sa po krajine voľne pohybujú teroristi z al-Káidy a majú so sebou takmer 400 kilogramov výbušnín, je varovné.
Zatiaľ nie je dostatočne jasné ani to, do akej miery má Rijád skutočný záujem o odhalenie páchateľov teroru. Predpokladalo by to totiž viditeľnú angažovanosť Američanov, čo by bol pre radikálnych islamistov ďalší dôkaz závislosti Saudskej Arábie od Washingtonu.
JANA MIKUŠOVÁ