„Tí, čo mali právomoc v personálnej oblasti, mohli prijať aj uchádzača, ktorého sme neodporúčali,“ hovorí docent Jaromír Hašek, vedúci oddelenia psychológie ministerstva vnútra. Situácia sa zmenila až novým nariadením ministra vnútra.
IQ stačí 90
Psychologické testy, ktoré budúci policajti musia absolvovať, sú pomerne náročné, trvajú takmer 6 hodín. Obsahujú test všeobecných rozumových schopností, IQ test, test osobnosti a ústny pohovor.
„Máme skúsenosti, že na absolvovanie strednej policajnej školy v Košiciach a v Pezinku stačí IQ 90, pre vyšetrovateľov požadujeme 110. V teste osobnosti hodnotíme 80 až 100 osobnostných vlastností,“ hovorí Hašek. Sleduje sa psychická stabilita, vlastnosti ako dobrodružnosť, úzkostnosť, bojazlivosť, schopnosť prispôsobovať sa, ochota spolupracovať, adekvátnosť reakcií.
Agresivita
Špeciálne sa testy zameriavajú na mieru agresivity uchádzača. „U policajta je potrebná určitá miera agresivity, musí sa vedieť presadiť. Ale zároveň sa musí kontrolovať – vedieť, kedy byť agresívny a kedy asertívny. Sledujeme fyzickú agresivitu, teda tendenciu ubližovať druhým, ale i nepriamu agresivitu – zlosť na druhých, neprimerané reakcie. Uchádzač, ktorý prejaví sklony k agresivite, sa posudzuje ako nevhodný,“ hovorí Mgr. Viera Vlková z oddelenia psychológie ministerstva vnútra, ktorá zostavuje i vyhodnocuje testy uchádzačov.
Nevhodný je i uchádzač, ktorý je neurotický, príliš emotívny, ľahko ovplyvniteľný, prejavuje vysokú mieru sociálneho exhibicionizmu. Tendencia – aha, ja som frajer v uniforme, ktorý má obušok a pištoľ.
Rasizmus
Prípadné sklony k rasizmu sa podľa psychológov v testoch nedajú odhaliť. „Prejavy rasizmu sú podmienené situáciou. Človek sa s nimi nerodí. Odhalíme však istú nevraživosť voči ľuďom,“ hovorí Hašek.
Takmer nemožné je zistiť, či bude budúci policajt úplatný. „Zistiť dispozície pre korupciu v rámci psychologického vyšetrenia je veľmi zložité,“ hovorí Hašek.
Testy neopakujú
Ďalšie psychotesty už policajti počas celého obdobia v službe nemajú povinné. Pritom človek, ktorý v dvadsiatich rokoch splnil všetky predpoklady, v tridsiatke môže byť už niekým úplne iným. „Sú istým spôsobom školení počas ďalšieho policajného vzdelávania. Neskôr, počas praxe, sú preverovaní len v prípade, ak ich správanie vykazuje nejaké výrazné odchýlky. Vtedy môže nadriadený, ak si to vie odôvodniť, poslať policajta na kontrolné psychologické vyšetrenie do nemocnice ministerstva vnútra.
Klamanie pri testoch sa dá odhaliť. „V osobnostných dotazníkoch, kde sa odpovedá subjektívne na jednotlivé otázky, je možné neodpovedať na niektoré pravdivo. Ale na inej to zistíme,“ hovorí Vlková.
Množstvo záujemcov o prácu v polícii neznamená, že je možné vyberať z kvalitnejších ľudí. „Žiaľ, úroveň je čoraz slabšia. Hlási sa množstvo nezamestnaných, pracovať v polícii chcú len preto, lebo inde nezohnali miesto. Veľké množstvo tých ‘rozpracovaných‘ neodporúčame,“ hovorí Vlková. (mar)