
Samovražedný útok na budovu okresného úradu v severočečenskom meste Znamenskoje zničil osem obytných domov a zabil najmenej 40 ľudí. FOTO - REUTERS
K výbuchu pred budovou okresného úradu došlo o 10.10 hodín miestneho času, keď je na úradoch najviac ľudí. Medzi vyše 40 obeťami bolo asi 10 pracovníkov oblastnej správy Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).
Explózia zničila asi desať budov vrátane objektu FSB, policajnej stanice a niekoľkých obytných domov. Na mieste výbuchu zostali len obhorené trosky a kráter široký 16 a hlboký tri metre.
Rovnako ako v decembri v Groznom i tentoraz teroristi použili nákladné auto Kamaz, naplnili ho výbušninou a priviezli sa do bezprostrednej blízkosti vytýčeného cieľa. Nezastavila ich ani streľba ochranky, ani závora a betónové kvádre. Útočníci boli samovrahovia, čo sa stáva v Čečensku čoraz častejším spôsobom boja povstalcov s federálnou ruskou armádou.
O okolnosti útoku sa okamžite začal zaujímať ruský prezident Vladimir Putin a prikázal Federálnej bezpečnostnej službe a prokuratúre, aby mu predložili plán, podľa ktorého chcú pátrať po teroristoch.
„Nič podobné nemôžeme dopustiť a ani nedopustíme,“ povedal vzrušene Putin na mimoriadnom stretnutí s členmi ruskej vlády. Kremeľ tiež vyzval na zrýchlenú prípravu dokumentu rozdeľujúceho právomoci medzi Groznyj a Moskvu. Táto dohoda má byť podľa ruského vedenia zásadným krokom k celonárodnému uzmiereniu a upokojeniu situácie v Čečensku.
Čečenský vodca Achmad Kadyrov tentoraz svojich moskovských nadriadených ostro kritizoval. Vyhlásil, že Rusi nie sú schopní zabrániť čečenským bojovníkom v útokoch. „Ako sa tam auto dostalo?“ pýtal sa Kadyrov. Vozidlo muselo prejsť desiatkami ruských kontrolných stanovíšť, ktoré sú povestné tým, že za úplatky nechajú prejsť kohokoľvek bez kontroly.
K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil.
S útokmi podobnými výbuchu v Znamenskom začali Čečeni v roku 2000. Vtedy pri nich zahynulo asi 40 ruských vojakov, ale žiadni civilisti. V poslednom čase povstalci nešetria ani čečenských občanov, ktorí spolupracujú s ruskou armádou a bábkovou administratívou. Považujú ich za kolaborantov a tvrdia, že jediný zákonný šaríový súd v krajine ich odsúdil na smrť.