
Povolenie pracovať v Nemecku dostalo 412 Slovákov. Získali ho v rámci „zelenej karty“. Takáto možnosť môže v júli zaniknúť. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Ak zákon nebude platiť do 31. júna, akútne hrozí, že bez náhrady zanikne tri roky stará právna úprava, podľa ktorej môže získať pracovné povolenie až 20-tisíc počítačových expertov. Takzvaná „zelená karta“ podľa amerického vzoru umožňuje občanom z nečlenských krajín Európskej únie pracovať v Nemecku. Kvóta zatiaľ nie je vyčerpaná, ale prísľub pracovných povolení získalo od augusta 2000 viac ako 14-tisíc cudzincov, z toho 961 Čechov a Slovákov. Samotné povolenie už má v rukách 319 Čechov a 412 Slovákov.
Vplyvný Spolkový zväz nemeckého priemyslu sa sťažuje, že sa úprava týka len informatikov a žiada oveľa rozsiahlejšiu úpravu pre všetky odborné sily. „Potrebujeme také riešenie, ktoré uľahčí prílev špecialistov a na druhej strane výrazne podviaže prisťahovalectvo žiadateľov o sociálnu pomoc,“ hovorí predseda zväzu Michael Rogowski. Predseda združenia nemeckých inžinierov Hubertus Christ dodáva, že nemeckej ekonomike chýba každý rok okolo 20-tisíc inžinierov.
Obaja manažéri reagovali hlavne na právne vákuum okolo chystaného imigračného zákona. Ten teraz čaká na zdĺhavé legislatívne konanie a odborníci sa obávajú, že sa pretiahne až do budúceho roka.
Jeden z najťažších projektov vlády kancelára Gerharda Schrödera mal tento rok nahradiť provizórne zelené karty. Jeho úlohou bolo otvoriť dvere kvalifikovaným pracovníkom vybraných profesií. Ak 31. júna vyprší prechodná úprava zelených kariet a zákon nebude platiť, nemá vláda pripravenú žiadnu alternatívu. Vzhľadom na vysokú nezamestnanosť zatiaľ ministerstvo hospodárstva nepovažuje za nutné predlžovať či rozširovať program zelených kariet, hoci ekonomika pociťuje nedostatok vysoko kvalifikovaných síl a pracovné úrady ich nemajú k dispozícii.
Podľa chystaného zákona by mali mať prakticky neobmedzenú možnosť prisťahovania a získania občianstva špičkoví technickí inžinieri, informatici, matematici, lekári a vedci. Aj zahraniční absolventi nemeckých škôl dostanú možnosť v krajine zostať, kým teraz musia po skončení štúdia Nemecko opustiť.
(čtk)