Novela zákona o priemyselných parkoch predpokladá, že obce pri ich budovaní budú môcť čerpať zo štátneho rozpočtu peniaze na kúpu, prenájom a prevod pozemkov. Dotácie do výšky 70 percent nákladov môže obce získať ešte pred vybudovaním technickej infraštruktúry. (jj)
BRATISLAVA - Priemyselné parky sa môžu tešiť na ďalší prírastok do rodiny. Koncom roka má v Šamoríne vzniknúť nový park s prívlastkom „taliansky“, pretože bude produktom spolupráce medzi Šamorínom a talianskym regiónom Vicenza. „V Šamoríne podnikajú dve talianske firmy Elcon Slovensko a Calearo Slovakia v oblasti elektrotechnického priemyslu. Šéf Calearo Slovakia, pán Massimo Calearo je prezidentom Asociácie priemyselnej komory z Vicenzy,“ povedal primátor Šamorína Károly Domsitz.
Minister hospodárstva Robert Nemcsiscs hovorí o 50-hektárovom pozemku a 36 talianskych firmách z rôznych odvetví priemyslu. Primátor Domsitz je skromnejší. „V prvej fáze pôjde o päťhektárový pozemok, pri optimistickom scenári by výstavba mohla byť ukončená v októbri tohto roku,“ vyjadril sa Domsitz. Očakáva tiež, že prácu tu nájde asi päťsto ľudí.
Minister Nemcsics predpokladá, že štát pomôže parku zrušením poplatkov za vyňatie pôdy z pôdneho fondu. „Štát podporí park v zmysle zákona o priemyselných parkoch, každý z podnikateľov má možnosť požiadať o podporu po splnení príslušných podmienok,“ vysvetlil Nemcsics. Domsitz mal o podpore štátu konkrétnejšiu predstavu - štát by mal prefinancovať 70 percent nákladov na výstavbu cez dotácie, o zvyšok sa postará mesto prostredníctvom úveru, prípadne využije pomoc talianskych partnerov. „Počiatočné náklady na inžinierske siete odhadujem na 35 až 40 miliónov korún,“ vyjadril sa Domsitz.
Príchod talianskych investorov avizoval aj taliansky minister zahraničného obchodu Adolfo Ursa. Z dôležitý motivačný prvok považuje rovnú daň. „Ak sa to slovenskej vláde podarí, stane sa tým, čím bolo Írsko po vstupe do Európskej únie.“
Talianske investície dosahujú na Slovensku vyše 500 miliónov dolárov, čo ich radí na štvrtú priečku za Nemecko, Rakúsko a Holandsko. Väčšina investícií išla do bankovníctva, Taliani získali majoritu vo VÚB a Unibanke (predtým Poľnobanke). Talianom sa ako najperspektívnejšie oblasti podnikania u nás javí stavebníctvo - majú záujem o výstavbu južného ťahu diaľnice, ďalej potravinársky, nábytkársky, odevný a automobilový priemysel. Náš vývoz do Talianska prekročil dovoz o vyše 18 miliárd korún.
JOZEF GRYGA