
Skupina Horkýže slíže tento rok síce získala pri odovzdávaní hudobných cien Aurel sošku ako najlepšia skupina roka, v Starej Ľubovni však vystúpiť nemohla. Primátor František Orlovský koncert skupiny zákazal a odôvodnil to vulgárnosťou niektorých textov a ich zlým vplyvom na mladých. Vďaka tomuto rozhodnutiu skončilo mesto v hodnotení počinov samospráv na predposlednom mieste. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - S najlepším nápadom v samospráve prišiel za prvé tri mesiace roka starosta obce Malé Zlievce Jozef Filkus. Keďže najbližšia materská škôlka je až v susednej obci, zriadil v nevyužívanej zasadačke obecného úradu detský útulok. O deti sa stará pracovníčka úradu, ktorej predĺžili úväzok z polovičného na plný. Nábytok zabezpečila obec, hračky sponzori a rodičia.
Ako najlepší ohodnotila Filkusov nápad komisia zložená z ekonómov, podnikateľov, primátorov či zástupcov tretieho sektora. Tá posudzuje počiny samospráv na všetkých úrovniach každý štvrťrok. Ide o súčasť projektu HESO-Regióny.
Útulok v Malých Zlievciach v okrese Veľký Krtíš dostal za január až marec najvyšší rating zo 16 hodnotených opatrení samospráv. Hodnotitelia vysoko ocenili praktické a pritom jednoduché riešenie.
Najhoršie v hodnotení dopadla Žilina, kde mesto schválilo výstavbu garáží v centre obytnej zóny Solinka. Komisii sa nepáčilo, že mesto nedodržalo zákon, keď neprizvalo majiteľov susedného majetku k stavebnému konaniu. Vyvoláva to podozrenie z uprednostňovania vlastných ekonomických záujmov pred záujmami obyvateľov.
Na predposlednom mieste skončil primátor Starej Ľubovne František Orlovský, ktorý zakázal koncert skupiny Horkýže Slíže. Zrušenie koncertu odôvodnil vulgárnosťou niektorých textov a ich zlým vplyvom na mladých. Jeho zámer týždeň pred koncertom podporilo vedenie mesta. Väčšina hodnotiacich postup primátora odmietla ako nič neriešiaci (k hudbe kapely sa dá ľahko dostať inými spôsobmi) a zmätočný (najprv povolenie a potom zrušenie).
Projekt HESO-Regióny zastrešuje Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) spolu s Junior Achievement Slovensko. Kroky samosprávy na hodnotenie navrhujú spravidla miestni novinári, učitelia a organizátori z dostupnej tlače - možnosť však má hocikto vrátane starostov a poslancov.
„Ide hlavne o originalitu, všeobecný prínos a jednoduchosť,“ povedal koordinátor projektu, známy aktivista Gabriel Šipoš. Dodal, že projekt sa začal, lebo práve teraz dostávajú obce, mestá, regióny viaceré právomoci a postupne aj peniaze. „Chceme pomôcť diskusii o lokálnych problémoch, poskytnúť spätnú väzbu samospráve od expertnej komisie.“
(dro, r)