* V Čechách moratórium zrušili už pred deviatimi rokmi. Dostatočným dôvodom na zrušenie sa stala nedisciplinovanosť politických strán a médií. „Všetci to nejako nerešpektovali, porušovali a obchádzali,“ povedal pre SME politológ Rudolf Kučera z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej. Moratórium neexistuje ani v Nemecku.
* Najdlhšie volebné moratórium je v Izraeli - akákoľvek politická kampaň v televízii je zakázaná už 30 dní pred voľbami. Toto obmedzenie prinieslo aj absurdnú situáciu - keď sa v roku 1977 uskutočnilo historické stretnutie vtedajšieho izraelského premiéra Menachema Begina s egyptským prezidentom Anwarom Sadatom, vo večerných televíznych novinách sa o stretnutí neobjavila ani zmienka.
* V Maďarsku platí moratórium od polnoci predvolebného dňa a počas samotného volebného dňa. Týka sa nielen kampane v médiách, ale aj prieskumov verejnej mienky.
* Vo Francúzsku moratórium trvá 7 dní.
* Vo Švédsku a v Taliansku moratórium trvá 24 hodín.
* Inú kategóriu tvoria krajiny, kde sa inštitút moratória síce uplatňuje, ale ide skôr o nepísané pravidlo či samoreguláciu, ktorú zákon neupravuje. Patrí sem napríklad Dánsko, kde sa neoficiálne moratórium začína deň pred voľbami, alebo Anglicko, kde médiá o kampani neinformujú počas volebného dňa.
(hr)