aby bolo referendum platné, viac ako polovica voličov.
Návrh, ktorý bleskovo pripravila opozičná Občianska platforma, vznikol ako odpoveď na postoj ústrednej volebnej komisie, ktorá rozhodla, že poľské právo neumožňuje zverejňovanie údajov o účasti ani o priebežných výsledkoch volieb.
Návrh proeurópskej opozície podporila aj vládna väčšina. Proti sa veľmi razantne postavila radikálne pravicová a otvorene protieurópska Liga poľských rodín. Jeden z jej poslancov Bogdan Pęk k jednostranovému návrhu pridal 308 pripomienok.
Namiesto krátkej debaty sa tak prijímanie novely v parlamente predĺžilo na tri dni a schválili ju až v sobotu. Len ústavodarná komisia Sejmu sa Pękovými pripomienkami zaoberala takmer 18 hodín. Ďalších 3,5 hodiny trvalo hlasovanie o každej jednej pripomienke.
Komisia by pracovala určite dlhšie, keby jej predseda Ryszard Kalisz z vládneho Zväzu demokratickej ľavice prísne neobmedzil pravidlá zasadania. Traja poslanci Ligy vrátane Pęka potom na protest odišli zo zasadania komisie. Tvrdili, že ide o potláčanie slobody prejavu.
Novelu zákona by mal dnes schváliť Senát a neskôr podpísať prezident. Liga poľských rodín sa ešte nevzdáva a chce napadnúť zákon na Ústavnom súde.
Ak k urnám 7. a 8. júna príde menej ako polovica poľských voličov, o vstupe do Európskej únie rozhodne parlament, kde majú väčšinu priaznivci integrácie.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI, Wrocław pre SME