Palestínčania sa chcú pomstiť

JERUZALEM, RAMALLÁH - Palestínski radikáli z Brigády mučeníkov od Al-Aksá, ozbrojená zložka hnutia Fatah, včera pohrozili, že za utorkový izraelský útok, ktorý stál životy šiestich aktivistov hnutia Hamas a dvoch detí, neminie židovský štát pomsta. Medzit


Maskovaný člen hnutia Hamas žiada rovnako ako mnohí Palestínčania odplatu za obete izraelského útoku.



FOTO - REUTERS

ým užší izraelský kabinet včera rozhodol, že v útokoch zameraných na likvidáciu „teroristov“ a strojcov teroristických akcií rozhodne nepoľaví.

Brigáda mučeníkov od Al-Aksá včera v komuniké zaslanom agentúre AFP pohrozila útokmi proti „sionistom a ich americkým spojencom“ v Izraeli a vo svete. Nemenovaný predstaviteľ Fatahu však tvrdil, že pomsta nebude zameraná proti americkým cieľom a že citovaný dokument nevyjadruje ozajstné stanovisko Brigády. Izraelský premiér Ariel Šaron zase včera rokoval s ministrom obrany Benjaminom ben Eliezerom a šéfom diplomacie Šimonom Peresom a dohodol sa s nimi na pokračovaní tvrdej politiky voči radikálom. Izrael považuje likvidáciu palestínskych extrémistov za legitímnu formu obrany, lebo palestínska samospráva proti teroristom postupuje podľa neho neúčinne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Desaťtisíce Palestínčanov žiadali včera pomstu za smrť ôsmich obetí izraelského útoku. „Smrť Izraelu“ a „Pomstu, pomstu“ - kričali ľudia počas smútočnej ceremónie a pohrebu obetí. „Naším cieľom je pokračovanie intifády a ukončenie okupácie,“ povedal guvernér Nábulusu Mahmud Alul.

Spojené štáty v utorok odsúdili izraelský útok a označili ho za provokatívny a prehnaný. Zároveň vyzvali Izrael a Palestínčanov, aby vyvíjali úsilie a obnovili pokoj na palestínskych územiach.

Útok vyvolal demonštrácie. Jedného Palestínčana pritom zastrelili izraelskí vojaci v centre mesta Hebron na západnom brehu Jordánu. Tridsaťtriročného Mohammada Charabátího zasiahla guľka do hrude počas zrážok medzi vojakmi židovského štátu a palestínskymi demonštrantmi. Pri incidente utrpelo zranenia šesť ďalších Palestínčanov vrátane trojročného dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu

Bez obetí sa včera obišiel výbuch na parkovisku hotela v západnej časti Jeruzalema. Podľa izraelskej polície doterajšie vyšetrovanie ukázalo, že išlo o slabú výbušninu napchatú do trúbky. Polícia zatiaľ nespresnila, kam bola umiestnená a aký bol rozsah hmotných škôd.

Izraelské sily sú v najvyššej pohotovosti od začiatku týždňa, aby zabránili krvavým atentátom.

(čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu