
Štyridsaťročný žid ARI FLEISCHER je hovorcom Bieleho domu. Predtým pracoval ako hovorca senátora Peta Domiciho, neskôr pre prezidentskú kampaň Elizabeth Dolovej. K Bushovi sa pridal na jeseň v roku 1999.
Je veľmi pokojný, často vtipkuje s novinármi. Prezident Bush mu dôveruje, hoci prednedávnom povedal, že radšej mu niektoré veci zatajuje, aby Fleischer mohol pred novinármi čestne vyhlásiť: „Neviem.“
(miš)
„Nie ju tu nikto, kto by vám mohol odpovedať,“ povedal novinárom v Seattli hovorca Pam Edstromovej. Tá je hovorkyňou Billa Gatesa. Novinári potrebovali vedieť, prečo si chce Gates pri svojej vile vysadiť čučoriedky.
Začína sa storočie hovorcov, píše denník Washington Post. Kedykoľvek sa môže stať, že sa náhle médiá zamerajú práve na vás. Ak sa neviete pohotovo brániť, môžete si túto vlastnosť kúpiť. V dnešnom svete je to čistý biznis. A využíva ho čoraz viac ľudí.
Prvým hovorcom našej civilizácie mohol byť Mojžiš, ktorý ľuďom tlmočil komuniké ich Hospodina - desatoro Božích prikázaní. Ešte v nedávnej minulosti hovorili v mene ľudí šéfovia odborov, spoločností a najmä politici. Blíži sa deň, keď bude každý obyčajný človek potrebovať svojho hovorcu - pre prípad, že by sa náhle stal stredobodom pozornosti.
„Skvelá reštaurácia“
Rodina teroristu Unabombera mala svojho hovorcu. Malý Kubánec Elian Gonzales mal okolo seba celý tím obratných ľudí. Britské rodiny, ktoré stratili príbuzných v prípade Lockerbie, si najali ako hovorcu bývalého armádneho experta na výbušniny. Rodiny vraždiacich amerických tínedžerov majú tiež ľudí, ktorí za nich hovoria s novinármi.
„Je to preto, že médiá sú čoraz agresívnejšie,“ hovorí Ken Huskey z PR agentúry v americkom meste Palm Springs. „Reportéri sa z ničoho nič objavia pred ich domom a začnú sa pýtať. Rodiny sa cítia zraniteľné.“
V meste Vandalia v štáte Ohio nedávno otvorili novú mexickú reštauráciu. Noviny Dayton Daily News informovali, že „hovorca rodiny, ktorá vlastní reštauráciu, povedal, že je známa svojimi vynikajúcimi margaritas“.
Čo smiem povedať?
Politici a súkromné spoločnosti zvyknú mať celé tímy špičkových hovorcov. Aký má byť hovorca, aby sa presadil vo svete veľkej politiky?
„Musíte mať dobrý nos na správy a vedieť, o čom smiete hovoriť a o čom nie,“ povedal Marlin Fitzwater, ktorého si washingtonskí reportéri ako hovorcu veľmi vážia.
„Sú posudzovaní podľa týchto kritérií: z 50 percent podľa toho, ako vyzerajú, zo 42 percent akým štýlom hovoria a z 8 percent podľa toho, čo hovoria,“ hovorí Johna Mathewsová z agentúry, ktorá v Los Angeles hovorcov pripravuje. „Keď sa vás spýtajú otázku, o ktorej nechcete hovoriť, odpovedzte čo najrýchlejšie a potom zmeňte tému,“ hovorí o základnom pravidle.
Že je mu ľúto
Pre veľkých klientov býva ťažké ospravedlniť sa. Pri katastrofách ako havária ropného tankera Exxon Valdez či explózia raketoplánu Challenger je preto hovorca kľúčovou postavou. Čelí paľbe otázok a svet vníma nešťastie cez jeho tvár.
Nedávno strážna služba Bieleho domu omylom surovo vyhodila moslimského návštevníka. Hovorca prezidenta Busha Ari Fleischer k tomu povedal: „Prezidenta veľmi trápi nevhodné konanie a za celý Biely dom sa ospravedlňuje.“
Tak sa aj Bush stal hovorcom.
MICHAL FRIŠ