Českí občania cestujúci do Veľkej Británie sú na svojom vlastnom území ponižovaní. Mnohí to tak cítia. Predbežné kontroly britských konzulárnych pracovníkov na ruzynskom letisku sú neúprosné. Prísny, ale nekonkrétny britský zákon už umožnil viacerým občanom Českej republiky dozvedieť sa, že sú nedôveryhodní.
Znamená to, že nemôžu odísť tam, kam sa vybrali - lebo by tam len chceli zostať s partnerom alebo nemajú dosť peňazí a chcú si načierno zarobiť. Zažívajú to Rómovia, mladé študentky aj au-pair, ktoré sa pri vymieňaní plienok chcú naučiť „spíkovať“ a chcú si niečo zarobiť.
Minister zahraničných vecí Jan Kavan tieto prípady sleduje a spoločne s britskou stranou tvrdí, že o diskrimináciu nejde. Kamery Českej televízie mapujú každý deň malé tragédie v letiskovej hale a Kavana usvedčujú, že sa rozhodol zle.
Britský úradník má právo rozhodnúť - ty áno a ty nie. Kavan to musí vedieť - žil predsa v Británii, teraz je ministrom. Mal vedieť, že vo chvíli, keď do Ruzyne dorazia britskí úradníci, prídu s nimi aj pohovory, ktoré nepatria občanom štátu bez vízovej povinnosti. Zvlášť u nich doma.
Britské kádrovanie je predovšetkým zlyhaním vlády sociálnych demokratov. Občanov pred uvalením vízovej povinnosti ušetrila naoko - asi tak, že veľmi osobné otázky o stave účtu v ich banke a ich profesionálnej kariére si môžu vypočuť už doma v Ruzyni.
Takéto otázky však patria občanom štátov, ktoré majú vízovú povinnosť - a tí na takúto hru pristupujú už vtedy, keď podávajú žiadosť o víza.
Ukázalo sa aj to, že sociálni demokrati nevedia, čo je súčasťou agendy štandardnej ľavicovej strany - určite je to boj proti diskriminácii, ochrana menšín, rovnosť pre všetkých bez rozdielu (väčšinu zadržaných tvoria Rómovia). Naopak, konzervatívny občiansky demokrat Václav Klaus celkom na rovinu oznámil, že víza buď sú, alebo nie, a zastal sa Rómov.
Zdá sa, že všetko je ináč - pravica robí to, čo má robiť ľavica, a víza nie sú, aj keď vlastne sú.
MAREK CHORVATOVIČ machor@sme.sk