
Shane Doan v súboji so Švédom Mikaelom Renbergom. Z finálového súboja Švédsko - Kanada.
FOTO ČTK - MICHAL DOLEŽAL
Titul sa po šiestich rokoch opäť sťahuje do kolísky hokeja. Kanaďania vyhrali včera v pretaktizovanom finále nad Švédskom 3:2, keď o zlate rozhodol v 14. minúte predĺženia čierny krídelník New York Rangers Anson Carter.
Aj naposledy vyhrali javorové listy titul v Helsinkách a aby sa história opakovala, dokonale tiež vo finále proti Tre kronor. Vtedy sa hral záver zrejme spravodlivejším play off systémom. Zámorský tím vyhral 2:1 na zápasy - 2:3, 3:1, 2:1. Z dnešného tímu chytal Burke, koučom bol tiež Andy Murray. V obrane hrali hviezdy Blake, Pronger, v útoku Nolan, Recchi, Primeaux, Iginla. Kanaďania získali už 22. prvenstvo. Tesne úspešnejší je iba triumvirát štátov, ktorých bilanciu nástupnícky pripisuje medzinárodná hokejová federécia IIHF Rusku (ZSSR, SNŠ, Rusko) s 23 zlatými medailami.
Andy Murray skladal družstvo tentoraz s ťažkosťami. Viacerí špičkoví hokejisti, ktorí vypadli v 1. kole Stanleyho pohára, mu ani neodpovedali na pozvánku. Ústretový bol Edmonton (dodal šesť hokejistov), Detroit a Phoenix troch, Florida a Buffalo po dvoch, ostatné kluby horko-ťažko po jednom. Murray však z mladíkov utvoril team-work s jedinou veľkou hviezdou Danym Heatleyom z Atlanty, druhým najmladším hokejistom v tíme (22 rokov). Benjamínkom i oporou tímu bol najproduktívnejší obranca tímu Jay Bouwmeester, rodák z Edmontonu, hráč Floridy (20 rokov).
Legendy o vzniku
Hokej vznikol celkom iste v Kanade, ale legenda vzniku, že na jazere Ontario sa preháňali dve vojenské posádky s metlami prehadzujúc si plechovú konzervu, je iba pôsobivou rozprávkou. V skutočnosti sa vyvinul zo starej galskej hry shinney, ktorej domovom bolo Škótsko. Hralo sa s palicami a loptou. Družstvo tvorilo na obrovských plochách veľkých kanadských jazier miestami až dvesto hráčov. Prvý zápas ponášajúci sa na súčasný hokej sa hral 3. marca 1875 v Montreale s deviatimi hráčmi bez brankára. Ešte v tom roku vymysleli študenti McGlillovej univerzity bránky, gumenú loptičku nahradili pukom a zredukovali počet hráčov. Dnešný ľadový hokej bol na svete.
Predvojnoví suveréni
Kanaďania ovládli v počiatkoch 67-ročnej histórie šampionátov klziská. Pred druhou svetovou vojnou neboli majstrami sveta iba v roku 1933 v Prahe (zvíťazili USA). V 1936 zvíťazili na olympiáde v Garmisch Partenkirchene (turnaj sa rátal aj ako MS) naturalizovaní Kanaďania v britských dresoch. Do roku 1961 porušili hegemóniu javorových listov iba československí hokejisti (1947 - bez kanadskej účasti a 1949 prelomovo aj proti Kanade). Šampionáty s účasťou zámorskej veľmoci dokázali odvtedy narušiť už iba Sovieti (1954, 1956) a USA (olympiáda 1960 v Squaw Valley).
Roztržka Kanada verzus Európa
Kanaďanov v týchto časoch zásadne reprezentoval najlepší amatérsky klub, víťaz Allanovho pohára. V roku 1955 to bol nezabudnuteľný Penticton Vees s útokom bratov Warwickovcov. Alebo tím Belleville McFarlands s nezabudnuteľným obrovitým obrancom Dewsburym a červenovlasým nízkym krídelníkom Berensonom. Obaja hrali na MS 1959 v Československu v bratislavskej skupine. V roku 1969 prišlo k roztržke medzi IIHF a vedením NHL, do ktorého sa zamiešal Medzinárodný olympijský výbor. Kanaďania pochopili, že strácajú svetovú prioritu, a chceli začať skladať skutočný národný tím aj s profesionálmi. Šéf svetového hokeja Brit Ahearne i olympionizmu Američan Brundage vtedy nezmyselne obhajovali amaterizmus.
Od roku 1977 s profíkmi
Javorové listy začali šampionáty bojkotovať až do roku 1977, keď po prvý raz mohli nastúpiť aj s profíkmi. Účasť najlepších na MS je stále Achillovou pätou tejto našej hry číslo jeden. Šancu majú iba hokejisti, ktorí vypadli v prvom, resp. za istých okolností aj z druhého kola Stanleyho pohára NHL. Pravdaže záleží na dobrej vôli hokejistov a tá je vždy o čosi väčšia u Európanov.
Kanada po roku 1961 vyhrala šampionát až po 33 rokoch v Taliansku 1994, potom ešte triumfovala v roku 1997 vo Fínsku, keď sa hralo ako teraz v Tampere, Turku a Helsinkách. Najväčšiu cenu má pre kolísku ľadového hokeja iste vlaňajšie olympijské prvenstvo v Salt Lake City.