
Francúzsky prezident Jacques Chirac, Aleksander Kwasniewski a Gerhard Schröder počúvajú národné hymny. FOTO - REUTERS
Úzka spolupráca, ktorá medzi Berlínom, Parížom a Varšavou funguje od roku 1991, dostala v posledných mesiacoch vážne trhliny. Kým Nemci sa spolu s Francúzmi postavili na čelo protiamerického tábora a nesúhlasili s vojenským riešením krízy, Poľsko sa stalo silným politickým i vojenským spojencom Washingtonu. Protichodné pozície ochromili spoluprácu vo weimarskom trojuholníku hlavne potom, čo sa vytvorila os Berlín-Paríž-Moskva, Poliakmi vnímaná veľmi citlivo.
Nemci zmiernili ostrý tón
Vrcholná schôdzka v poľskom Vroclavi dala za pravdu tým politológom, ktorí tvrdili, že jedno stretnutie vážnu krízu dôvery neodstráni. Kancelár Schröder, prezident Chirac a prezident Kwasniewski sa tak mohli obmedziť iba na konštatovanie, že existuje spoločná vôľa po „pragmatickom riešení“ pre Irak.
Schröder pripustil, že partneri majú odlišný názor na vojnu, zároveň však zdôrazňoval, že ich spája úsilie zabrániť humanitárnej katastrofe.
Vo všetkých vyhláseniach cítiť snahu obnoviť trojstrannú spoluprácu.
Zmenu bolo badať aj v nemeckých vyjadreniach na adresu Poľska, ktoré v minulých dňoch navrhlo, aby vojaci spoločnej dánsko-nemecko-poľskej jednotky pôsobili v poľskom sektore v Iraku. Kým prvé reakcie z Nemecka boli neprívetivé a nemecký minister obrany Peter Struck Poliakom vyčítal, že o návrhu informovali skôr médiá než nemeckú vládu, vo Vroclavi bol tón podstatne miernejší. Schröder povedal, že nasadenie nemeckých vojakov bez poverenia OSN nie je možné. Už pred schôdzkou však jeho hovorca niekoľkokrát zopakoval, že nemecko-poľské vzťahy sú dobré a sú základom nemeckej zahraničnej politiky.
Poliaci sú po Iraku silnejší
Iracká kríza zmenila pomer síl vo weimarskom zoskupení. Oslabila pozíciu Nemcov a Francúzov a, naopak, posilnila úlohu Poľska. Nové pomery možno vytušiť aj zo záverečného vyhlásenia., v ktorom sa hovorí o spolupráci „troch rovnoprávnych partnerov“. Podobný názor vyslovil aj poľský denník Gazeta Wyborcza: „Napriek nedávnym kolíziám chcú všetky tri krajiny ďalej spolupracovať a túto spoluprácu dokonca prehĺbiť. Poľsko hrá pritom novú úlohu, ako (budúci) člen spoločenstva (EÚ).“
Francúzsky prezident a nemecký kancelár, ktorí sa na stretnutí so študentmi vroclavskej univerzity snažili ukázať aj svoju prívetivejšiu tvár, vyslali navyše pozitívny signál pred júnovým referendom o vstupe krajiny do EÚ.
Všetky tri krajiny sa dohodli na pravidelných konzultáciách v otázkach európskej obrany a bezpečnosti, čím chcú posilniť rozšírenú Európsku úniu. Cieľom konzultácií je aj posilniť strategické partnerstvo medzi EÚ a NATO.
Zdá sa, že vo Vroclavi zrejme Európa začala znovu stavať zbúrané mosty.
MIRIAM ZSILLEOVÁ