Po stretnutí s indickými predstaviteľmi Armitage uviedol, že Washington oceňuje rozhodnutie indického premiéra Atala Bíhárího Vádžpéjího podať priateľskú ruku Pakistanu. Ten za to ponúkol rokovanie oboch krajín, no žiada, aby si India nekládla predbežné podmienky. „Akékoľvek rokovania môžu byť úspešné len vtedy, keď sa dopredu nebudú klásť podmienky,“ podotkol pakistanský minister zahraničia Mian Khuršíd Mahmúd Kasúrí.
Vádžpéjí pred dvoma týždňami prekvapivo navrhol usporiadať „rozhodujúce“ rokovanie s Pakistanom. Islamabád reagoval pozvánkou Vádžpéjího na návštevu Pakistanu a vyhlásením, že je pripravený viesť rozsiahle rozhovory a rokovať aj o problematickej otázke Kašmíru, o ktorý sa obe krajiny bijú. Zatiaľ nebol stanovený dátum prípadnej Vádžpéjího cesty do Pakistanu.
„Som opatrne optimistický, že začatý proces štátnickým krokom indického premiéra môže postupne viesť k vyriešeniu všetkých otázok,“ povedal Armitage v Dillí novinárom. Poznamenal však, že pôjde o dlhú cestu.
Do najnovších mierových iniciatív medzi susediacimi jadrovými mocnosťami, ktoré sa minulý rok ocitli na pokraji vojny, zapadá i štvrtkový návrh Indie vymenovať svojho nového veľvyslanca v Pakistane. India stiahla veľvyslanca z Pakistanu po útoku islamských radikálov na indický parlament v roku 2001. Podľa Indie útočníkov Pakistan podporoval. (čtk)