BRATISLAVA – Zmluvu o katolíckej výchove a vzdelávaní, ktorá má doplniť základnú zmluvu štátu s Vatikánom, ministerstvo školstva už pripravilo. V parlamente zrejme opäť vyvolá konflikt medzi stranami vládnej koalície. Liberálna ANO so zmluvou nesúhlasí.
„V tomto sa s partnermi z KDH rozchádzame,“ povedal poslanec Ľubomír Lintner z ANO. Štát by mal podľa neho predovšetkým podporovať všeobecné vzdelávanie a zvýšiť tak dostupnosť vysokoškolského vzdelania.
SDKÚ a SMK ešte nie sú dohodnuté, aké stanovisko zaujmú. Gyula Bárdos hovorí, že SMK sa k téme vyjadrí až po spoločnom rokovaní klubu, pretože ide o vážnu tému, ktorá by mohla mať vnútropolitický dopad. Odpor k čiastkovým zmluvám s Vatikánom už vyjadril Smer.
Čiastková zmluva zaručuje katolíckej cirkvi právo slobodne zakladať cirkevné školy a rodičom zase slobodu výberu školy. Podľa zmluvy dá štát okrem iného ročne asi 12 miliónov korún na novovzniknuté Katolícke pedagogické a katechetické centrum, ktoré má vychovávať učiteľov katolíckych škôl. Štát ho bude platiť, no podľa zmluvy nebude môcť žiadať, aby katolícke školy „uskutočňovali také výchovné a vzdelávacie programy, ktoré nezodpovedajú katolíckej výchove a vzdelávaniu“.
Náboženstvo sa má stať povinne voliteľným predmetom a na katolícke školy má štát prispievať presne tak ako na štátne. O inšpektorovi, ktorý ich skontroluje, však bude okrem hlavného inšpektora rozhodovať aj cirkevná vrchnosť, ktorá bude musieť schváliť aj to, kto sa príde pozrieť na vyučovanie.
Zmluva tiež zaručuje katolíckej cirkvi právo na duchovnú činnosť na vysokých školách. Pastoračné centrá na nich bude tiež spolufinancovať štát. „Po roku 1989 sme žiadali, aby na akademickej pôde nemali priestor nijaké politické a náboženské ideológie,“ povedal podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. Hovorí, že sa vraciame do minulosti, keď „ústavy marxizmu-leninizmu nahrádzajú pastoračné centra, ktoré tlačíme na autonómnu akademickú pôdu“.
Základnú zmluvu s Vatikánom uzavrelo Slovensko pred troma rokmi, majú ju doplniť štyri čiastkové zmluvy. Prvá o duchovnej službe v ozbrojených silách a polícii je už schválená. Pripomienkujú sa zmluvy o výhrade svedomia a katolíckom vzdelávaní. Nasledovať by mala ešte zmluva o financovaní katolíckej cirkvi zo štátneho rozpočtu.
Ďalších 11 registrovaných cirkví má uzavretú len zmluvu so štátom. Zmluvy zaručujú náboženskú slobodu a vzájomnú spoluprácu cirkví a štátu v kultúre, výchove, vzdelávaní, zdravotníctve, charite a pastorácii. Dnes cirkvi zo štátneho rozpočtu dostávajú takmer 700 miliónov korún, najviac – takmer 400 miliónov, získajú rímski katolíci.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ