
Komáre ľuďom znepríjemňovali aj pobyt v kostole. FOTO AUTORKA
V dedine bzučia komáre, ktoré z liahniska vedia doletieť desať kilometrov. Stačí chvíľku zastať a len na ruku ich sadne asi päťdesiat. „Znepríjemňujú nám život. Večer nás doslova vyháňajú zo záhrady. Futbalisti, ktorí mali trénovať, ušli z ihriska. Koncom týždňa sa má u nás hrať zápas, no v týchto podmienkach si to nevieme predstaviť,“ hovorí starosta obce Imrich Chrenko.
Aj na piatkovej omši v kostole sa ľudia oháňali a nevedeli sa dočkať jej konca. Veriaci si totiž nevedomky nosili do chrámu komáre na sebe.
„Útočia aj cez deň,“ sťažuje si Mária Mačeková v záhrade. Ľudia na seba striekajú sprej proti hmyzu. Ako hovoria, pri kalamite účinkuje asi hodinu.
Najhoršia situácia je na cintoríne. V metrovej výške sa ukazuje roj, ktorý píska. Podľa odborníka na hmyz Jozefa Brestovského sa v roji vyskytujú samčeky a piskotom lákajú samičky. Ďalej konštatuje, že sa premnožili komáre aedes-wexans a je ich viac ako vlani. Potvrdil, že spreje sú počas kalamity naozaj neúčinné. „ Bojovať proti hmyzu by sa malo chemickým postrekom. Nebudeme však ošetrovať rezerváciu, ale obec. Celoplošne ju treba postriekať špeciálnou látkou vo forme jemnej hmloviny. Ak sa vynechá nejaké miesto, komáre ho vyhľadajú. Látka sa rozplynie do výšky letovej zóny hmyzu - dva a pol metra a zlikviduje ich. Postrek sa robí v noci, keď iný užitočný hmyz spí,“ povedal Brestovský. Na zásah chýbajú peniaze, obec o ne urýchlene žiadala Okresný úrad v Topoľčanoch.