
Tieto deti z mesta Mosúl pocítili dvanásťročné hospodárske embargo na Irak na vlastnej koži. Teraz sa vezú z mesta s nádržou plnou nafty vyrobenej z irackej ropy. FOTO - REUTERS
ktorá navrhuje všetky sankcie okrem zbrojného embarga zrušiť.
Text návrhu rezolúcie sa venuje aj otázke, kto bude správcom irackej ropy. Ak BR OSN rezolúciu schváli, Spojené štáty a Británia si pre najbližší rok zaistia plnú kontrolu nad výnosmi z vývozu irackej ropy. OSN a ostatným medzinárodným inštitúciám návrh vymedzuje len poradné hlasy s nepatrnou mocou.
Podľa návrhu rezolúcie by mali všetky výnosy z vývozu irackej ropy prúdiť do zvláštneho fondu pre humanitárnu pomoc a rekonštrukciu Iraku. Tento fond, kontrolovaný Američanmi a Britmi, by bol zriadený pri Irackej ústrednej banke, ktorú teraz riadi americký manažér Peter McPherson, bývalý námestník ministra financií USA. OSN by ostala poradná úloha.
Návrh predpokladá, že terajšie sankcie proti Iraku by boli postupne rušené a v priebehu štyroch mesiacov by doterajší program ropa za potraviny nahradilo nové usporiadanie. Vôbec však nespomína požiadavku, ktorú ešte nedávno zastávali takmer všetky členské štáty Rady bezpečnosti, vrátane Veľkej Británie, a podľa ktorého by mali byť do Iraku znovu vyslaní zbrojní inšpektori OSN. Tí by mali definitívne overiť, že Bagdad nemá žiadne zbrane hromadného ničenia. Až na základe tohto zistenia by mala Rada bezpečnosti sankcie zrušiť.
Na schválenie rezolúcie potrebujú Briti a Američania podporu 9 z 15 členov. Potom ešte stále ostáva piatim stálym členom vrátane Francúzska a Ruska právo návrh vetovať. Bushova vláda počíta s tým, že rezolúciu v snahe odvrátiť ďalšiu ostrú konfrontáciu s USA podporí i Rusko, Francúzsko, Čína a Nemecko.
Nová rezolúcia by mala byť schválená najneskôr 3. júna, keď vyprší doterajší mandát pre tento program, podľa ktorého kontrolu nad výnosmi z predaja irackej ropy vykonáva Organizácia Spojených národov. Ak v Bezpečnostnej rade OSN dovtedy žiadnu rezolúciu neschvália, znamenalo by to, že teoreticky by nesmel ropu z Iraku vyvážať žiadny iracký, americký, ani medzinárodný subjekt.
To by pre zruinovaný Irak znamenalo prehĺbenie hospodárskeho úpadku. (čtk, zo, reuters)