Veľa rokov bola najvyššia hora sveta Mount Everest označovaná za najrozsiahlejšiu skládku sveta. Na svahoch boli hromady kyslíkových fliaš a obalov od potravín, zvyšky stanov a ďalšie odpadky, ktoré tu zanechali horolezecké výpravy. Horolezci, ktorí sa tešia na tohtoročné májové oslavy 50. výročia prvovýstupu na Everest, teraz tvrdia, že je himalájsky velikán po upratovacích akciách z posledných rokov znovu takmer panensky čistý.
„V oblasti bolo minimálne 290, ale možno až 1115 ton odpadkov,“ upozorňovala v roku 2000 Japonka Junko Tabeiová, ktorá ako prvá žena dosiahla vrchol Everestu. „V 90. rokoch navštevovalo horu v priemere 304 ľudí ročne, a tak množstvo odpadkov rástlo o 15 až 60 ton za rok.“ Upratovacie čaty horolezcov však za posledných desať rokov stihli prakticky všetko odniesť.
„Keď teraz budete chcieť nájsť na Evereste odpadky, budete ich musieť hľadať. Nájdete ich len na skrytých miestach a budú najmenej 30 až 50 rokov staré,“ tvrdí horský sprievodca Eric Simonson. Ďalšie upratovanie hory je plánované na tento rok, keď chce deväť amerických horolezcov a deväť nepálskych šerpov odniesť 1000 kilogramov papiera, kyslíkových fliaš a ďalšie odpadky z tábora vo výške 6300 metrov, ktorý je druhým najfrekventovanejším miestom na Evereste po základnom tábore. „V priebehu osláv výročia prvého zdolania hory Edmundom Hillarym a šerpom Tenzingom odnesieme posledné zvyšky, a Nepál bude môcť vyhlásiť, že je Mount Everest čistý,“ oznámil americký horolezec Bob Hoffman, ktorý výstup vedie.
Starostlivosť o ochranu prírody začala na Evereste začiatkom 90. rokov, keď novozélandský tím odstránil zo základného tábora 4-tisíc kilogramov odpadkov. V nasledujúcich rokoch bolo zorganizovaných mnoho upratovacích výprav, ktoré odnášali plechovky a mačky, kolíky zo stanov i zlomené rebríky. Pri poslednej takej expedícii v roku 2002 sa japonská výprava vrátila s 2,6 tony odpadkov.
„Niektorí ľudia nechávajú na svahoch nepotrebné predmety z lenivosti, iní preto, že sú v ohrození života,“ poznamenáva syn šerpu Tenzinga Jamling Norgay. Ekologické snahy na Evereste podporila v 90. rokoch aj nepálska vláda. V roku 1996 nariadili nepálske úrady výpravám nosiť si so sebou svoje odpadky a začali účtovať poplatok 4000 dolárov ako zálohu od každého tímu. Pokiaľ tím dosvedčil, že odpadky priniesol, zálohu mu vrátil. Najhorším obdobím boli 80. roky, keď na hore po zrušení prísnych obmedzení zo strany nepálskych úradov pribudlo veľa turistov.
Na vrchol zatiaľ vystúpilo 1201 ľudí zo 63 krajín. Keď Hillary s Tenzingom vystúpili v roku 1953 na vrchol, nepredpokladali, že ich niekto bude nasledovať. „Tenzing ani ja sme si nemysleli, že po tom, čo sme horu pokorili, sa o to pokúsi ešte niekto ďalší,“ napísal Hillary v časopise National Geographic Adventure. „Neuveriteľne sme sa mýlili.“
(čtk/reuters)