Litovské referendum – po sovietsky do únie

Litovčania ako štvrtí v poradí rozhodujú zajtra o tom, či vstúpia, alebo nevstúpia do Európskej únie. Zatiaľ nie je vôbec jasné, či sa pripoja k trom krajinám - Malte, Slovinsku a Maďarsku, ktoré už povedali svoje áno.


Do eurokampane sa zapojili týmto artefaktom vyzývajúcim voliť aj umelci - niektorých chodcov to prekvapilo. FOTO - REUTERS


Prekážkou Litvy na ceste do EÚ môže byť jej zákon o referende, ktorý vyžaduje, aby sa na ňom zúčastnilo viac než 50 percent voličov. Bez splnenia tejto podmienky nebude referendum platné, hoci sa pre vstup do únie vysloví väčšina Litovčanov. Podľa posledných prieskumov je za vstup ochotných hlasovať 66 percent občanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémom je však nadpolovičná účasť voličov. V kampani pred referendom sa preto vláda zamerala nielen na vyzdvihovanie výhod, ktoré Litovčanom vstup do únie prinesie, ale hlavne na to, aby si ľudia uvedomili, že rozhodujú o svojej budúcnosti a do volebných miestností vôbec prišli.

SkryťVypnúť reklamu

Symbolom kampane sa stal obrázok modrej detskej skladačky puzzle. Je z nej zložený celý európsky kontinent. Jedna časť skladačky chýba - je to práve žltá mapka Litvy, ktorá do prázdneho miesta presne zapadá. Nápis pod obrázkom hovorí: To be completed - aby sme boli kompletní. Skrátka, že bez Litvy nebude Európa úplná.

Kampaň prebehla bez agresívnych výpadov. Diskutovalo sa o horúcich otázkach ako tranzit Kaliningradskej oblasti cez územie Litvy, alebo zatvorenie jadrovej elektrárne černobyľského typu v Ignaline. Všetko však prebehlo pokojne.

„Kampaň bola vecná a konštruktívna. Aktívne sa na nej zúčastnili všetky politické strany. Bola škoda, že sa v nej viac neangažovali mimovládne organizácie. Bohužiaľ, svoje projekty dodali neskoro,“ hovorí riaditeľ odboru pre európsku integráciu litovského ministerstva zahraničia Žygimantas Pavilionis.

SkryťVypnúť reklamu

V kampani tiež zohral určitú úlohu strach. Ľudia sa báli, aby po 12 rokoch slobody znovu svoju nezávislosť nestratili. Aby Sovietsky zväz nenahradil zväz európsky. „Ľudia sa pýtali, či sa Brusel nebude správať rovnako ako Moskva. Také špecifikum iné kandidátske štáty nepoznajú. V Litve, ktorá na 50 rokov zmizla z mapy Európy, to bola závažná téma rozhovorov s voličmi,“ hovorí predseda parlamentnej európskej komisie Vitenis Andriukaitis.

Pre úniu môžu hlasovať hlavne obyvatelia veľkých miest, ale vidiek sa môže obrátiť chrbtom. Ľudia na dedine sú doterajším vývojom v Litve sklamaní. Krajina je stále silne poznamenaná sovietizmom a duchom socialistickej morálky.

Ľudia sú rozčarovaní kapitalizmom, nezamestnanosťou a kriminalitou. Poľnohospodárom na dedinách sa môže zdať, že vstup do Európy je najmä vecou obyvateľov miest a pôjdu radšej počas pekného jarného víkendu sadiť na pole zemiaky.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa tentoraz referendum v Litve nepodarí, či už preto, že sa na ňom nezúčastní dostatočný počet voličov, alebo preto, že väčšina povie nie, budú mať Litovčania ďalšiu možnosť sa rozhodnúť na jeseň. Vtedy by sa mohlo konať nové referendum.

Ak povedia Litovčania vo všeľudovom hlasovaní Európe svoje áno, otvorí sa starý kontinent východnému spôsobu života. Európa sa bude zubami-nechtami brániť zaťahovaniu postsovietskych zvykov do západného štýlu života a Litva nemôže súboj so Západom vyhrať. Buď odvrhne sovietsku morálku a naučí sa žiť štýlom Západu, alebo naveky zostane ruským satelitom. Voľbu majú v rukách Litovčania.

Autor: PAVEL NOVÁK, Vilnius pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 829
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 206
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 908
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 805
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 320
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 335
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 197
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 075
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu