Jún je pre končiacich študentov vysokých škôl tradične mesiacom štátnych skúšok. V týchto dňoch už všetci vedia sylaby na jednotlivé predmety, dátum štátnej skúšky aj zloženie skúšobnej komisie.
Mnohí študenti sa však poslednej skúšky na vysokej škole obávajú, pretože majú pocit, že hodnotenie skúšobnej komisie býva často neobjektívne.
Proti známke, ktorú pri ústnej odpovedi dostanete, sa nedá odvolať. Jediným riešením je požiadať o nový termín skúšky a nechať sa opätovne preskúšať.
Keďže ministerstvo školstva zavádza jednotné testy pri maturitnej skúške a teraz už aj u žiakov posledných ročníkov základných škôl, študenti očakávajú, že by sa podobné riešenie mohlo uplatniť aj pri štátnych skúškach.
Ministerstvo však o tom neuvažuje. "V najbližšom čase sa ani neuvažuje o tom, že by sa štátne skúšky vykonávali iba písomne. Ústne skúšanie na štátniciach zodpovedá akademickým tradíciám, a navyše, preveruje sa ním aj schopnosť študenta verejne obhájiť svoje vedomosti," hovorí riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania Peter Plavčan.
Viete, koľko študentov pri štátnych skúškach prepadne? Prečo mnohí študenti nevedia o tom, že štátne skúšky sú verejné a môže sa na ne ktokoľvek prísť pozrieť?
Plus praktické rady pre študentov, ktorých čakajú štátnice.
To všetko nájdete v utorkovej prílohe Škola a rodina.
V utorkovom denníku SME nájdete vloženú aj farebnú prílohu s bohatou fotografickou výbavou a s množstvom štatistík, ktorá mapuje našu cestu k ďalšiemu hokejovému úspechu. Odložte si pamiatku na naše účinkovanie na majstrovstvách sveta.
Okrem prílohy nájdete aj ďalšie prekvapenia.
Aká bola cesta našich hokejových reprezentantov?
Čítajte utorkové vydanie denníka SME.