EÚ Ján Figeľ a riaditeľ Odboru európskej integrácie rezortu zahraničia Miroslav Adamiš. Ako pri tejto príležitosti zdôraznil Figeľ, Slovensko je teraz v pozícii, keď má možnosť aj zodpovednosť "vytvoriť európsku príležitosť aj doma".
Kniha podľa jeho slov nemá len mobilizačný charakter a nemá byť len predreferendovou aktivitou, ale je určená všetkým, ktorým záleží na integrácii SR do EÚ a chcú sa v tejto oblasti vzdelávať. Adamiš dodal, že zámerom publikácie bolo zhrnúť prístupový proces SR a jeho výsledky do jednoduchej a zrozumiteľnej podoby prístupnej pre širokú verejnosť.
Publikácia je rozdelená do štyroch častí, ktoré obsahujú priebeh rokovaní a výsledky negociácií počas jednotlivých predsedníctiev únie, počínajúc portugalským v prvej polovici roka 2000 a končiac dánskym v druhej polovici roka 2004. Nosnú časť predstavujú závery rokovaní o 31 kapitolách európskej legislatívy vrátane poľnohospodárstva, vnútornej politiky, dopravy, daní, a ďalších. Kniha sa venuje aj bezpečnostnej a zahraničnej politike EÚ, otázkam Schengenu ako aj spoločenským a makroekonomickým dopadom vstupu do únie. Priestor tiež venuje stručnej charakteristike prístupovej zmluvy, ktorú SR a ďalších deväť krajín podpísalo 16. apríla v Aténach.
Figeľ v tejto súvislosti konštatoval, že výsledky rokovaní sú potvrdením prístupu Slovenska, ktorý bol podľa neho ambiciózny a realistický. "Výsledky plne reflektujú naše požiadavky a sú v mnohých prípadoch úspešnejšie ako v iných krajinách," dodal Figeľ na pôde Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) krátko po návrate zo Spojených štátov, kde Senát Kongresu vo štvrtok odsúhlasil ratifikáciu pristúpenia SR a ďalších šiestich krajín do Severoatlantickej aliancie.