druhé, viac medailí však do roku 1939 nezískali. Potom ich bilancia narástla na úctyhodných sedem zlatých, šestnásť strieborných a štrnásť bronzových medailí. Práve so severskou veľmocou sa bývalé Československo večne ťahalo o prívlastok tretieho najúspešnejšieho tímu sveta.
V časoch pôvodnej nadvlády Kanady a neskoršie Sovietskeho zväzu dokázali Tre kronor preniknúť postupne až na samotný vrchol. Prvý titul získali až v roku 1953, boli to však MS bez Kanady i ZSSR. Druhé zlato si vybojovali o štyri roky v Moskve (ani vtedy neštartovali javorové listy) na otvorenom štadióne Dinama pred 50-tisíc divákmi. Remizovali so Sovietskym zväzom 2:2, keď ich góly dával zrejme najslávnejší švédsky hokejista všetkých čias Sven „Tumba“ Johansson. K prvenstvu im pomohlo Československo, ktoré remízou 4:4 uchmatlo bod domácim.
Veční rivali
My sme na úkor severanov získali titul v Prahe 1947 (tiež bez účasti Kanady). Švédi nás zdolali, avšak v poslednom zápase podľahli rakúskemu outsiderovi 1:2. V mnohých knihách opisujú situáciu, ako na pražskú Štvanicu začali na záverečný duel chodiť diváci, až keď sa z rozhlasovej reportáže dozvedeli, že Rakúšania vedú. Tých potom vyniesli na ramenách, Československo získalo prvý titul majstrov sveta. Za nás hral Košičan reprezentujúci pražský LTC Ladislav Troják.
V časoch nadvlády ZSSR (Kanada v rokoch 1970 – 1976 po roztržke medzi vedením NHL a medzinárodnou hokejovou federáciou IIHF na MS neštartovala, viac rokov predtým nastupovala iba so slabými výbermi) si švédski a československí hokejisti často „robili zle“, alebo si nechtiac pomohli. Už v roku 1963, práve vo Švédsku, sme domácich po bravúrnom Dzurillovom výkone zdolali 3:2 a prihrali titul Sovietom.
O škodení a pomoci
Na olympiáde v Grenobli 1968 nám stačila s Tre kronor remíza. Švédi nás o gól zdolali, keď Golonka pár sekúnd pred koncom prestrelil nielen legendárneho brankára Leifa „Honkena“ Holmqvista, ale i bránku. Zlato putovalo do Moskvy. O rok v marci naše pamätné výhry nad ZSSR 2:0, 4:3 oslavovali v našich mestách tisícky fanúšikov, ako protest proti okupácii sovietskych vojsk, ale aj vyhnali do ulíc policajtov s obuškami a vodnými delami. Československí hokejisti s Dzurillom, Golonkom, Nedomanským skončili napokon až tretí, lebo nás dvakrát zdolali Švédi. V roku 1977 nás zase posunuli k titulu a seba k striebru, keď zbornú zdolali. Za Československo hrali Dzurilla, bratia Marián a Peter Šťastní, Vincent Lukáč, trénerom bol Ján Starší.
Švédsko-slovenská rivalita pochopiteľne až takú dlhú tradíciu nemá, viaže sa vlastne k vlaňajšku. MS boli v Göteborgu a my sme domácich dvakrát zdolali (v osemfinálovej skupine 2:1, v semifinále 3:2 po samostatných nájazdoch).