1. Intelektuálne schopnosti. Ak sa máte niečo naučiť, treba si zvoliť vhodný čas, keď je hladina kortizolu najvyššia - mozog je "najčerstvejší" a má najväčšiu schopnosť informácie spracúvať. Kedy?
a) tesne pred alebo tesne po nočnom spánku
b) popoludní
c) dopoludnia, najlepšie medzi 10.00 a 12.00 hod.
2. Spánok. Rytmus spánok - bdenie upravuje hypotalamus v mozgu. V tejto schéme sa však zúčastňujú aj melatonín a vegetatívny nervový systém. Hladina melatonínu je na vrchole počas prvých nočných hodín a ráno prudko klesá. Tento prírodný rytmus má však aj svoju druhú podobu - ľudskú túžbu pospať si medzi 14.00 až 16.00 hod. popoludní. Ak ste sa predchádzajúcu noc zle vyspali, má zmysel ľahnúť si o niečo skôr?
a) áno, človek si vynahradí stratený spánok
b) nie, pretože ak človek spí viac, noež je zvaknutý, hromadia sa mu v tele látky, ktoré vyvolávajú nespavosť.
3. Lieky pôsobia silnejšie alebo slabšie, podľa toho, kedy ich užívame. Tie proti astme najlepšie účinkujú vtedy, ak ich užijete popoludní. Lieky proti zvýšenej kyseline a bolestiam žalúdka treba brať večer, keď je zvýšená tvorba žalúdočných kyselín. Aj lieky proti vysokému krvnému tlaku, ktoré tým pádom budú pôsobiť aj skoro ráno, keď je najkritickejší čas. Antidepresíva by sa zasa mali brať zavčas rána, čo je najkritickejší čas pre ľudí trpiacich nervovými poruchami. A čo antihistaminiká, lieky proti alergii?
a) treba ich užívať večer
b) treba ich užívať ráno
4. Láska a sex. Hladina mužského testosterónu je najvyššia ráno. Aj hladina serotonínu, hormónu "dobrej nálady". Ak sa teda ráno prebudíte zúriví, zrejme váš biologický rytmus narušil stres a prepacovanosť. Ranná láska vás však uspokojí a pred vami je krásny deň. A čo ženy?
a) aj ženský organizmus včas ráno produkuje viac "hormónov šťastia"
b) ženy ráno nemajú na sex ani pomyslenie, ich čas príde až večer
5. Jedlo. Je známe, že bohaté raňajky nás chránia pred tučnotou. Ak nejete vtedy, keď sa toho organizmus dožaduje, zmeníte rytmus, ktorý upravuje pocit hladu a sýtosti. Doobeda vám klesne hladina cukru v krvi a zjete, čo vám príde pod ruku. A večer sa znovu "napcháte". Navyše, večer je hladina hormónu kortizolu, ktorý pomáha pri spaľovaní, oveľa nižšia. O koľkokrát nižšia než ráno?
a) desaťkrát nižšia
b) dvadsaťkrát nižšia
c) tridsaťkrát nižšia
Správne odpovede:
1a, 2b, 3a, 4a, 5b
Autor: Text: Júlia Stolzová