
Na demonštrácii proti dôchodkovej reforme sa v Salzburgu zúčastnilo asi desaťtisíc ľudí.
FOTO - ČTK/AP
Protesty proti plánovanej dôchodkovej reforme môžu ešte pokračovať. Vláda ale odborárom ustúpiť nemieniVIEDEŇ - Rakúsko zažilo včera predpoludním najväčší politický štrajk za posledné desaťročia. Hoci na niekoľko hodín paralyzoval verejný život v celej krajine, obavy z úplného chaosu sa napokon nenaplnili. Rakúšania sa búria proti pripravovanej dôchodkovej reforme, ktorá by mala podstatne sprísniť doteraz veľmi veľkorysý systém zaisťujúci väčšine obyvateľov pohodlnú starobu.
Štrajk zorganizovala centrála rakúskej odborovej organizácie ÖGB. Vláda však už vopred oznámila, že reforma predlžujúca dôchodkový vek a sprísňujúca podmienky predčasných dôchodkov je vzhľadom na demografický vývoj nevyhnutná a bude ju napriek protestom naďalej presadzovať.
Vo všetkých väčších mestách ráno nepremávala verejná doprava, a tak väčšina Rakúšanov zvolila alternatívne dopravné prostriedky. Ulice sa zaplnili predovšetkým ľuďmi na bicykloch, kolieskových korčuliach i mopedoch. Niektorí sa rozhodli ísť po vlastných. Podľa údajov rakúskej televízie ORF prišlo do práce neskoro až 79 percent ľudí.
Hustá premávka bola aj v okolí miest a na hraničných priechodoch, kde sa miestami tvorili zápchy. Rakúšania sa včera museli zaobísť aj bez novín a poštových služieb. Banky otvorili neskôr a polícia zasahovala len v naliehavých prípadoch.
Výzvu na štrajk podporili zamestnanci až v 500 podnikoch vrátane technických služieb a ropného gigantu ÖMV.
Naopak protesty len minimálne ovplyvnili leteckú dopravu a nemocnice. Viedenské letisko fungovalo presne podľa harmonogramu, výnimkou bolo iba 45-minútové meškanie lietadla do Washingtonu. Lekárska služba prvej pomoci zaznamenala v priebehu štrajku mierny nárast núdzových volaní, tie však zvládla bez väčších problémov.
Okolo obeda sa už život vrátil do bežných - pokojných rakúskych koľají.
Vyčíslenie ekonomických škôd spôsobených štrajkom potrvá dlhšie. Už včera napoludnie však dvaja šéfovia významných odborových organizácií pohrozili vláde ďalšími protestmi v prípade neochoty akceptovať ich výhrady. Najvyšší predstaviteľ odborovej ústredne Fritz Verzetnitsch kritikom, ktorým prekážali nepríjemnosti spojené so štrajkom, odkázal: „Radšej raz prísť neskôr na pracovisko, ako celý život dostávať nižší dôchodok.“
Na stranu odborov sa postavili i opozičné strany. Predseda Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Alfred Gusenbauer označil vládny návrh reformy za nesociálny a zdôraznil, že pracujúci majú v tomto prípade právo na protest.
(tasr, čtk, mm)