Cestovný šek (po anglicky Travelers Cheque alebo Check) je forma ako nosiť so sebou hotovosť a predsa na omnoho vyššej úrovni bezpečnosti. Bezpečnosť spočíva v tom, že pri kúpe cestovného šeku ho v ľavom hornom rohu podpíšete a tento podpis slúži ako váš podpisový vzor. Pri platení alebo predaji cestovného šeku ho v ľavom dolnom rohu podpíšete a až potom, keď sa podľa príjemcu obidva podpisy zhodujú, vám ho môže akceptovať.
Ak má príjemca pochybnosti, môže si overiť, či daný šek už nebol ukradnutý na čísle spoločnosti, ktorá šek vydala. V prípade krádeže alebo straty vám ich spoločnosť nahradí do 24 hodín. Inštrukcie o tom, čo robiť v tomto prípade vám banky poskytnú pri kúpe šeku. Využiť ho môžete na výmenu za hotovosť, prípadne s ním môžete platiť v hoteloch, reštauráciách alebo obchodoch, len musíte nájsť logo danej spoločnosti. V prípade platby sa cestovný šek považuje za hotovosť a zvyšok vám vydajú.
Čo je na výber?
Za cestovné šeky sa považujú predovšetkým American Express Travellers Cheques (AMEX), Thomas Cook Travellers Cheques, VISA International a ďalšie. Šeky American Express sa môžu aj vďaka dobrej reklamnej stratégii („neopúšťajte bez nich domov“) označiť ako celosvetová jednotka. Dajú sa použiť na všetkých kontinentoch vo veľkom množstve krajín. Ďalším typom šeku je Thomas Cook. Thomas Cook si drží druhé miesto vo svete, predovšetkým kvôli historickým danostiam a rozšírením v bývalých britských teritóriách. VISA zatiaľ len pomaly rozbieha vydávanie šekov, pričom sa snaží napodobniť úspech svojich platobných kariet.
Na Slovensku ponúkajú banky predovšetkým cestovné šeky American Express. Výnimkou je Tatra banka, ktorá predáva aj šeky Thomas Cook.
Cestovné šeky sa vydávajú v rozličných menách, predovšetkým v USD, EUR, JPY ale existujú aj v švajčiarskych frankoch, kanadských alebo austrálskych dolároch či v iných menách. Hodnoty šeku sa pohybujú napr. u OTP od 20 do 500 USD.
Koľko za to?
Poplatky za nákup a predaj šekov sa líšia u každej finančnej inštitúcie. Aj v zahraničí si treba dať pozor na výšku poplatku, ktorý vám odrátajú z hodnoty šeku, keď ho budete predávať. Keď nakupujete cestovný šek (teda banka ho predáva) je najlepšie mať otvorený devízový účet a platiť za šek z neho. V tomto prípade neplatíte v Slovenskej sporiteľni a Poštovej banke žiadny poplatok. V iných prípadoch sa môže poplatok vyšplhať až na 1% z hodnoty šeku.
V prípade, že šek predávate (banka ho nakupuje) nezaplatíte u HVB žiadny poplatok. V iných bankách je opäť lepšie mať otvorený devízový účet. Maximálny poplatok je okolo 1-2% zo sumy nakupovaných šekov.