Proti vojne sa poistiť nedá

BRATISLAVA - Cestovné poistenie turisti uzatvárajú, aby si nemuseli sami platiť prípadné ošetrenie v zahraničí, alebo dostali „odškodnenie“ za iné nečakané nepríjemnosti v cudzine.


Aj bežnému turistovi sa môže prihodiť, že počas jeho pobytu v zahraničí vypukne vojna. Ak sa mu niečo stane a je poistený, peniaze mu poisťovňa vyplatí v závislosti od toho, či sa na bojoch priamo zúčastnil. V prípade, že sa zranil mimo oblasti, kde sa bojuje, hoci pri prezeraní pamiatok, peniaze by dostať mal. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR


BRATISLAVA - Cestovné poistenie turisti uzatvárajú, aby si nemuseli sami platiť prípadné ošetrenie v zahraničí, alebo dostali „odškodnenie“ za iné nečakané nepríjemnosti v cudzine. Čo však v prípadoch, keď k týmto udalostiam dôjde v krajine, kde sa bojuje, alebo pri teroristickom útoku?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Postup poisťovní závisí predovšetkým od dvoch okolností: či sa dalo vopred vedieť, aké riziko poistenému hrozí, a ďalej od toho, ako sa na vzniku poistnej udalosti podieľal. Nemusí byť pritom všade úplne jednotný. „Kritériom na priznanie poistného krytia nie je krajina, v ktorej poistná udalosť vznikla, ale okolnosti jej vzniku,“ vysvetľuje Lucia Bombošová z Allianz - Slovenskej poisťovne. Pri poistnej udalosti v krajine, kde sa bojuje, tak uhradia náklady súvisiace s ochorením a úrazom, ktoré s vojnou nesúvisia. „Ak sa však poistná udalosť stane v dôsledku vojny, teroristického útoku… náklady hradené nie sú,“ dodala Bombošová.

Riešia to všeobecné poistné podmienky, ktoré klient podpísaním poistnej zmluvy akceptuje. Takéto udalosti patria do výluk, keď poisťovňa nemusí vzniknuté škody preplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pri vycestovaní do krajiny pred vypuknutím vojny rozhodne, či poistený do bojov zasiahne. „Ak nie, udalosť by bola poistením liečebných nákladov krytá,“ hovorí Marcela Kukučková z odboru cestovného poistenia. To platí pre celú krajinu, nielen územia, kde sa bojuje či nie. „Vo všetkých prípadoch je však pri poistení liečebných nákladov vylúčená vedomá účasť poisteného na vojne.“

Pri ceste do štátu vo vojnovom stave však poisťovňa buď nemusí poistku poskytnúť, alebo je veľká pravdepodobnosť, že poistený by plnenie nedostal. „Už by nešlo o náhodnú udalosť,“ zdôraznila Kukučková.

Ak sa miesto pobytu poisteného stane terčom teroristického útoku, liečebné náklady poisťovňa podľa Kukučkovej preplatí. Na ostatné druhy poistenia - batožinu, zodpovednosť za škodu však platia výluky.

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovne upozorňujú, že v takýchto situáciách nie sú schopné zabezpečiť stopercentne asistenčné služby. Tie sú súčasťou cestovného poistenia a predstavujú kontakt s poisťovňou, poradia a podieľajú sa na riešení kritických situácií. „V takomto prípade (vojna, občianske nepokoje) nie je možné garantovať primerané asistenčné služby, pretože v krajine s vojnovým konfliktom väčšinou nefunguje infraštruktúra, letecké spoje, komunikácia so zdravotníckym zariadením…,“ hovorí Bombošová. Poisťovne na to zvyknú pamätať v poistných podmienkach, a tak nemusia byť zodpovedné za kvalitu asistenčných služieb, ak im to situácia znemožní.

Ako poisťovne definujú vojnu a terorizmus

Marcely Kukučkovej z odboru cestovného poistenia Union sme sa spýtali na definície pojmov terorizmus a vojna, nakoľko to môže ovplyvniť, či poistený má, alebo nemá nárok na peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

„Na účely poistenia používame definície: Aktom terorizmu sa rozumie akt použitia sily alebo násilia a/alebo hrozby použitia sily alebo násilia akejkoľvek osoby alebo skupiny ľudí, samostatne alebo v niekoho prospech, alebo v spolupráci s akoukoľvek organizáciou (organizáciami) alebo vládou (vládami), spáchaný z politického, náboženského, ideologického alebo etnického dôvodu alebo účelu, spôsobujúci ujmu na ľudskom zdraví, hmotnom alebo nehmotnom majetku alebo infraštruktúre, vrátane úmyslu ovplyvňovať akúkoľvek vládu, zastrašovať obyvateľstvo alebo časť obyvateľstva. Čo sa týka pojmu ‘vojna‘, za vojnu sa považuje ozbrojený konflikt.“ (bro)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu