„Najviac som očakávala správy o futbale,“ hovorí deviatačka Timea Kopačková. Ostatné ocenila najmä jej mama. Na monitore čítala, že lekár má týždeň dovolenku, kedy bude omša, kde je zakázané vynášať odpad. Tieto informácie zazneli aj v obecnom rozhlase o šestnástej hodine. Vtedy však väčšina pracujúcich nebola ešte doma.
Zamestnanec pohostinstva František Plaštiak sa zasa sťažuje, že rozhlasové správy pri frekventovanej ceste dobre nepočuť. Aj on privítal najmä esemesky o športe.
„Telefonovali nám ľudia z iných miest, prečo im posielame obecné správy. Do databázy sa dostali nepozorným odpisovaním čísiel mobilov a vysvetlilo sa to. Správy si vyžiadala aj staršia rodáčka z obce, ktorá býva inde, no chce mať s Tesárskymi Mlyňanmi úzky kontakt. Posielali sme osemdesiat správ, čím bola pokrytá každá tretia domácnosť. Projekt bol financovaný z európskych zdrojov,“ povedal starosta obce Ľubomír Bencz.
Od začiatku roka sú služby spoplatňované, čím projekt padol. Obec posiela na niektoré náhodne vybraté čísla päťdesiat esemesiek, ktoré jej vojdú do paušálu. „Rozhlas je v súčasnosti predsa len najlacnejší,“ hovorí starosta, ktorý pozná hodnotu správnej a rýchlej informácie. Nevzdáva sa. Študentom chce posielať obecné správy internetom. S absolventmi projektovej školy Európskej únie založil Občianske združenie Samnet, ktoré prostredníctvom textových správ informuje starostov obcí o grantoch únie. „Mobilné telefóny vlastní na Slovensku asi osemdesiat percent starostov a primátorov, no internet iba dvadsať percent,“ odôvodňuje Benc.
JANA BEŇOVÁ