
Veterná smršť strhávala strechy, rolovala plechové ploty, vytrhávala mohutné stromy aj s koreňmi. Podľa očitých svedkov išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o tornádo. FOTO PRE SME - STANISLAV BAČENKO
PREŠOV, KOŠICE - Škody za viac ako milión korún spôsobila veterná smršť, ktorá sa prehnala v sobotu popoludní Prešovom. Podobne obstáli obyvatelia obce Ďurďoš v okrese Vranov nad Topľou. Živel strhával strechy, roloval ploty, vytrhával stromy aj s koreňmi. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o tornádo.
„Videl som lietať igelitové tašky a konáre stromov v stometrovej výške. Jasne som videl vzdušný vír. Obišiel záhradkársku oblasť a stočil sa smerom na Sídlisko II,“ tvrdí Peter Papáč z Prešova. Podobne opísal svoju skúsenosť Ladislav Šimko: „Smršť sa prehnala od sídliska k malej stanici, kde zvalil na koľajnice strom. Vír strhol časť našej strechy a vyvrátil čerešňu. Dokonca začal ťahať manželku. Skočil som na ňu, aby som ju zachytil, padli sme na zem a v priebehu pár sekúnd sa prehnal ponad nás,“ opisuje zážitok Ladislav Šimko.
Vzdušný vír videl na vzdialenosť niekoľkých kilometrov aj Štefan Gerec z Košíc: „Išli sme v sobotu popoludní autom z Ďurďošíka domov. Nad Hrašovíkom sme videli neuveriteľnú čierňavu. Z nej smeroval k zemi tmavý kužeľ. “
Vedúci regionálneho strediska Slovenského hydrometeorologického ústavu v Košiciach Ján Smékal napriek dlhoročnej praxi nemá s tornádom osobné skúsenosti. „Práve sa chystáme do Prešova za ľuďmi, ktorí by nám mohli poskytnúť podrobnejšie informácie. Ideálne by bolo, keby mal niekto aj fotografie.“
Podľa Smékala na Slovensku sa tornáda vyskytujú len zriedkavo. Ako uviedol, dokumentovaných je len niekoľko prípadov: „Na našom území je to ojedinelý jav. Je to dôsledok stále častejších extrémov počasia, ktoré vyvolávajú zmeny globálnej klímy.“
MIKULÁŠ JESENSKÝ
Čo je tornádo?Tornádo sa najčastejšie prejavuje ako silne rotujúci lievik, chobot či stĺp, ktorý visí z búrkového mračna až po zem. V porovnaní s hurikánom, tajfúnom, alebo cyklónom je len trpaslíkom.
Tropický cyklón vzniká nad teplými moriami, má priemer niekoľko sto kilometrov, a môže trvať jeden až dva týždne. Priemer tornáda dosahuje niekoľko desiatok až stoviek metrov a po zemskom povrchu či hladine sa preženie za pár sekúnd až minút. Vzdušný vír tornáda sa však môže točiť niekoľkonásobnou rýchlosťou ako v cyklóne. O to je ničivejší.
Domovom tornád je predovšetkým juh USA. Najničivejšie americké tornádo sa 18. marca 1925 prehnalo nad štátmi Missouri, Illinois a Indiana. Trvalo 3,5 hodiny, prešlo vzdialenosť 350 kilometrov. A obeť mu padlo 689 osôb, 2 000 bolo zranených, 11 000 ľudí prišlo o strechu nad hlavou.
V Európe sa najviac tornád vyskytuje na Britských ostrovoch. Väčšina z nich patrí medzi najslabšie v šesťstupňovej tzv. Fujita - Perasonovej stupnici. (sen)