Okrem futbalu to nemá logiku. Pochybujeme, že Japonci si sadajú k televízorom k prenosom hokejového šampionátu (ak ho vôbec v krajine vysielajú) tak nedočkavo ako trebárs Rakúšania, ak už nechceme brať do úvahy severský či slovensko-český záujmový extrém. Dokonca je všeobecne známe, že v čase svetového šampionátu je kanadsko-americký interes absolútne sústredený na Stanleyho pohár NHL. V USA si iste netrhajú vlasy, a možno ani nevedia, že ich tím hrá vo Fínsku o záchranu.
Majster sveta s jedným víťazstvom
Súčasná schéma šampionátu ponúka rôzne možnosti. Tiež absolútne bizarné. Mužstvo s jedným vysokým víťazstvom a jednou remízou môže teoreticky postúpiť do štvrťfinále. Potom v troch stretnutiach remizuje, ale vo všetkých zvíťazí na trestné strieľania. Stane sa majstrom sveta! Tím so šiestimi víťazstvami zo základnej a kvalifikačnej časti, prehrá vo štvrťfinále a v bojoch o umiestnenie na trestné strieľania. De facto bez prehry skončí ôsme! V každom športe je jediným spravodlivým systémom hra každého s každým. Podľa možnosti dva razy. Viackrát o nej hovoril napríklad legendárny československý hokejista Jozef Golonka. Navrhoval osmičku tímov. Podľa akého kľúča vybrať elitu? Medzinárodná federácia ľadového hokeja (IIHF) nevedie dlhodobé rankingy ako trebárs futbalová. V podstate ani nemôže. Iba na nepravidelne hranom Kanadskom pohári môže osem vybraných tímov obsadiť turnaj v najsilnejšom zložení. Zámorský sviatok spravodlivosti má pod palcom svojím spôsobom priemyselná firma National Hockey League (NHL), ktorá iba sčasti púšťa svojich hokejistov na MS, vo väčšej na OH. Ona určuje svetový chod stále populárnejšieho športu.
Sebeckosť českého manažéra
Generálny manažér českého mužstva Zbyněk Kusý pre ČTK povedal, že ideálny model je olympijský, lebo trojstupňová kvalifikácia umožňuje štart najlepších. Pri myšlienke si jasne nasadil okuliare výhodné pre svoju krajinu. Kusý bohorovne tvrdí, že nasadiť by mali Kanadu, USA, Švédsko, Fínsko, Rusko a Česko. O Slovákoch – úradujúcich majstroch sveta a strieborných 2000 ani slovo. Obráťme list trebárs z olympijskej strany. Ani zmienka o štvrtých Bielorusoch. Ktovie, prečo zaradil Američanov. Na svetovom šampionáte nič nedosahujú, momentálne hrajú o záchranu.
Český manažér sa opiera aj o podporné hlasy potreby polarizovať hokej cez elitnú skupinu. Japonsko sa však kvalifikovalo po jedinom víťazstve nad Čínou 15:4. Nárok na účasť v hokejovom „áčku“ si zatiaľ nerobia Austrálčania, ani Afričania (v Juhoafrickej republike sa hrá hokej relatívne solídne).
Golonkova spravodlivosť by tiež nebola celkom kóšer. Osmičku by musela určiť nejaká kvalifikácia – bez hráčov NHL. Na šampionáte by potom hral každý tím neúnosných štrnásť stretnutí (teraz maximálne deväť).
Dva roky sa nič nezmení
Na modeli MS sa najbližšie dva roky nemá nič meniť. Pre nás je súčasnosť ružová, množstvo hviezdnych Slovákov vypadlo už v prvom kole Stanleyho pohára. Všetka česť hráčom – prišli po namáhavých bojoch v NHL, Kanaďania a Američania tak celkom neurobili.
Súčasnosť by azda zdramatizoval prísnejší kľúč. Zo základnej skupiny dvaja postupujúci, z kvalifikačnej zase dvaja a vo finále trebárs aj každý s každým. Pre najlepších by to tiež znamenalo únosných deväť zápasov. A Kanaďanov by podcenenie Dánov veľmi bolelo (remíza 2:2), odpadli by špekulácie o možnom výbere súpera vo štvrťfinále.