
Ján Starší. ŠTARTFOTO – JÁN SÚKUP
ska.
Slovo odborníka?
„Zatiaľ sme iba na akomsi medzičase. Naše zápasy v základnej skupine i ďalší s Rakúskom sme zvládli úplne jednoznačným spôsobom, i keď s Nemcami boli určité problémy v obrane. Vo všetkých doterajších stretnutiach sa preukázala neobyčajná útočná sila nášho tímu, ktorá môže byť aj v budúcom vývoji účinná. Poviem to tak, že môžeme dostať dva-tri góly, ale máme potenciál na to, aby sme ich dali osem.“
Pomerne rýchlo sa na poslednú chvíľu pozlietaný tím zohral. Čím to?
„Lebo mužstvo tvoria mimoriadne vyspelé individuality.“
Zápas s Fínskom však nemal taký jednoznačný charakter, ako možno navráva výsledok.
„To už bola záležitosť vyrovnaných súperov. Počet profesionálov z NHL bol v oboch mužstvách približne rovnaký, pre Fínov hovorilo domáce prostredie. Zdá sa, že severania nezvládli psychický tlak a slabšie korčuľovali. Chýbala mi ich povestná ľahkosť, v tom sme ich prevýšili. Možno to bol aj dôsledok predchádzajúceho ťažkého duelu s Čechmi. Rozhodlo však to, že popri našom známom kvalitnom útoku, sme hrali veľmi disciplinovane dozadu.“
Zásluhou obetavosti krídel podľa vlaňajšieho švédskeho vzoru?
„Presne tak. Klasický príklad bol, keď si vyložene útoční až brejkoví hráči Pálffy a Šatan perfektne plnili obranné úlohy. V tom sme sa zhodli napríklad s Petrom Šťastným.“
Čo vás zaujalo v doterajšom priebehu šampionátu okrem našich?
„Nemilo ma prekvapili Fíni, že nezvládli zápasy s Čechmi ani s nami. Trochu mi to pripomínalo vývoj spred šiestich rokov, keď v tejto istej nádhernej Hartwall arene skončili napriek vysokým ambíciám až na piatom mieste.“
Súčasný tím trénera Hannu Aravirtu je však skúsenejší. Dá sa očakávať, že hráči okolo osobností Koivuho a Selänneho sa pozviechajú?
„Očakávam to. I keď športová forma sa musí zveľaďovať postupom času, ťažko ju kumulovať v jednom zápase. Hladké víťazstvo Fínov nad Ukrajinou ešte nič nepotvrdilo, nedá sa nejako hodnotiť. Prevalcovali ich a hotovo.“
Štvrťfinále sú vždy veľké nervy. Ako to vnímate vy?
„Je to také zamotané, že si môžeme dokonca položiť hypotetickú otázku. Kto by chcel naozaj vyhrať v dueli Slovensko – Česko, za predpokladu, že na úspešnejšieho by čakalo štvrté Rusko v osemfinálovej skupine F?“
Svedčí to o stúpajúcej vyrovnanosti v A kategórii MS?
„Do značnej miery. Výnimkou je Amerika, ktorá je známa podobnými výstrelkami a na šampionát neprišla s kvalitným výberom. Keď si vezmeme Lotyšsko, Švajčiarsko či Nemecko, podávali naozaj vyrovnané výkony. Nemecko ma dosť prekvapilo výbornou hrou, čo sme pocítili najskôr my.“
Naznačuje tento šampionát všeobecnejší kvalitatívny posun?
„Verím, že to potvrdí aj jeho druhá časť. Vyrovnanosť smerom hore je pozitívna, rovnako ako to, že stále rastie záujem hráčov NHL reprezentovať svoje krajiny. To je veľmi významné z pohľadu celkovej popularizácie hokeja.“
Aké máte ako odborník postrehy z vývoja systému hry?
„Zvýrazňuje sa zásada, že obrana prevláda nad útokom. Ak proti sebe nastúpia približne vyrovnaní súperi, sústredia sa na defenzívu.“
Ktorí jednotlivci vás upútali. Mladý Čech Hudler?
„Ten zatiaľ nie. Zato Hejduk ukazuje, že nie náhodou sa stal najlepším strelcom základnej časti NHL. Na druhej strane Fín Selänne potvrdzuje, že má v San Jose za sebou slabšiu sezónu. Nehrá zle, ale od hráča jeho kalibru sa čaká viac. O Švédovi Sundinovi sa netreba rozširovať, výkonmi zveľaďuje veľkosť svojho mena. Je stálicou už desať rokov. Šikovní sú aj viacerí mladí Kanaďania.“
Slováci?
„V úvode dominoval prvý útok. Po adaptácii Demitru na spoluhráčov a systém určite pôjde hore aj druhá lajna. Solídne hrajú obaja centri Kapuš a Hlinka. Veľmi nebezpečný je Radivojevič, ktorý strieľa prakticky z každej pozície. Výborne hrá Nagy, agresívny je Országh.“
Kapuš je jediným predstaviteľom slovenskej Extraligy. Nevyzerá, že by veľmi zaostával, súhlasíte?
„Iste, Richard je technicky i korčuliarsky veľmi dobre vybavený hráč, s precíznou tvorivou prihrávkou. Okrem toho má aj dobrú strelu, len musí strieľať. Hlavne však musí ísť na doraz, potom je z neho veľmi výkonný hráč. V takomto vyspelom tíme sa prirodzene prispôsobuje najlepším, nie naopak, ako ho na to niekedy zvádza domáca súťaž.“
V Helsinkách ste na MS v roku 1974 začínali svoju kariéru trénera československej reprezentácie spolu s Karlom Gutom. Ako si na to spomínate?
„Veľmi živo. Hralo sa ešte v starej Jäähalli neďaleko olympijského štadióna. Skončili sme strieborní aj zásluhou toho, že sme dostali nešťastný gól korčuľou sovietskeho útočníka Michajlova. V prvom zápase dvojkolového turnaja, hralo sa systémom každý s každým, sme Sovietom naložili 7:2, no nakoniec sme ešte prehrali s Fínskom 4:5.“
Akých hráčov ste vtedy koučovali?
„Nedomanského, Kochtu, Fardu, Pospíšila, Holečka v bránke, Martinca, Hlinku, Bohuša Šťastného, Nováka, Kuželu. Silná partia. Po prípravných zápasoch sme museli z letiska poslať domov takých borcov, akými boli obranca Horešovský a útočník Edo Novák, vtedy kráľ ligových strelcov.“