
Trosky domu zdemolovaného tornádom. FOTO - TASR/AP
Televízne zábery ukazovali zbúrané domy, stromy vyvrátené z koreňov a na uliciach pováľané elektrické vedenie a črepiny skla. V Kansase uzavreli všetky cesty.
Stred jedného z postihnutých mestečiek je podľa miestnej polície „celkom vymazaný“. Medzinárodné letisko v Kansas City zrušilo v nedeľu odpoludnia všetky lety a evakuovalo terminály. Cestujúcich premiestnili do podzemných tunelov vedúcich k parkovacím garážam. Záchranári so psami celý deň prehľadávali ruiny.
Guvernérka štátu Kansas Kathleen Sebeliusová vyhlásila sedem okresov za postihnutých katastrofou, guvernér Missouri Bob Holden vyzval Národnú gardu, aby sa zasiahla v postihnutých oblastiach.
„Náš dom tancoval. Bolo to strašidelné,“ opisoval pre agentúru AP jeden z obyvateľov postihnutých katastrofou. „Dcérina detská izba už neexistuje - ale naša dcéra áno,“ povedala jeho manželka.
Američania z rovín stredozápadu sú na jarné tornáda, ktoré dokážu dvihnúť a premiestniť zviera, človeka aj kusy domu, zvyknutí. Zvečnili ich dokonca v rozprávke o čarodejníkovi z krajiny Oz, kde veterný vír prenesie hlavnú hrdinku aj s domom do zázračnej krajiny.
Verejné budovy aj mnoho súkromných domov je vybavených špeciálne upravenými pivnicami. Smršte prichádzajú najčastejšie v apríli, máji a júni, keď sa studený vzduch zo severu zrazí s vlhkosťou prichádzajúcou z Mexického zálivu.
Tornáda sú oveľa menšie než hurikány - najväčšie majú okolo 100 metrov v priereze a trvajú maximálne hodinu. Za ten čas však môžu prehrmieť až 200 kilometrami územia a napáchať obrovské škody. Ich silu určuje prudkosť vetrov v jadre.
Tornádu podobná tropická búrka vyčíňala v noci z nedele na pondelok aj nad východným Bangladéšom. Zabila 31 ľudí, zbúrala stovky obydlí a zničila úrodu. Záchranári nevylučujú, že obetí bude omnoho viac.
(zo, čtk)