O podrobnostiach poľskej misie v Iraku hovoril včera vo Washingtone s americkým ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom poľský minister obrany Jerzy Szmajdziński. Pripravil už rozpočet nákladov poľských vojakov v Iraku na jeden rok. „Všetko bude jasné, keď sa dozvieme, s akou americkou finančnou podporou môžeme počítať,“ povedal Szmajdziński.
Okrem finančnej podpory by mali Američania poľský kontingent zásobovať aj najmodernejšou technikou.
Poľská brigáda bude mať 2 až 3 tisícky vojakov. Veliteľom celej severnej zóny bude generál Andrzej Tyszkiewicz, dnes zástupca veliteľa pozemných síl.
Riadenie jednej z irackých stabilizačných zón je veľmi ťažkou a ambicióznou úlohou, napísal včera prestížny poľský denník Rzeczpospolita. Poľsko bude spoluzodpovedné za vývoj v úplne inej civilizačnej oblasti a niekoľko tisíc poľských vojakov bude vystavených priamemu ohrozeniu života.
Denník píše, že keď sa Poliaci osvedčia v Iraku môžu, v budúcnosti hrať veľmi dôležitú úlohu v transatlantickej aliancii, Európskej únii a vo vzťahoch Východu so Západom.
Podľa ruského denníka Izvestija je poľská účasť na velení stabilizačných síl odmenou za podporu americko-britskej akcie. Podľa Rusov tým vzrastajú šance na získanie funkcie generálneho tajomníka NATO pre súčasného poľského prezidenta Aleksandra Kwaśniewského.
Poliaci súčasne upozorňujú, že spolu s pozitívami hrozia ich krajine aj riziká. To najväčšie je podľa denníka Rzeczpospolita v tom, že by sa tak mohli naštrbiť vzťahy s Francúzskom a Nemeckom a teda aj v Európskej únii.
Šéf mimovládneho Centra medzinárodných štúdií a bývalý veľvyslanec v Nemecku Janusz Reiter tvrdí, že priblíženie k Amerike nemusí znamenať vzdialenie od Paríža a Berlína. „Poľsko môže šikovne v európskej politike hrať americkou kartou.“
Prvú príležitosť bude podľa Reitera mať už tento týždeň, keď sa vo Wroclawe stretnú lídri weimarského trojuholníka - Aleksander Kwaśniewski, Jacques Chirac a Gerhard Schröder.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI, Wroclav pre SME