V Iraku sa asi končí vláda Pentagonu

O bezpečnosť krajiny sa s Američanmi budú starať Briti a Poliaci. Ku Garnerovi sa pridá Powellov človek BremerDoterajšie americké aktivity v Iraku riadil či už formálne, alebo neformálne zväčša Pentagon. Obdobie vlády Pentagonu v Iraku sa však pomaly ...


Včera boli po rokoch v irackom Mosule prvé slobodné voľby. Krajina sa vracia do normálu. FOTO - REUTERS


O bezpečnosť krajiny sa s Američanmi budú starať Briti a Poliaci. Ku Garnerovi sa pridá Powellov človek BremerDoterajšie americké aktivity v Iraku riadil či už formálne, alebo neformálne zväčša Pentagon. Obdobie vlády Pentagonu v Iraku sa však pomaly končí: z krajiny sa sťahujú americkí vojaci a rozdelí sa na tri sektory, ktoré bude spravovať spolu s Veľkou Britániou a Poľskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto krajiny budú riadiť medzinárodné stabilizačné jednotky, v ktorých by mali pôsobiť vojaci z Talianska, Španielska, Dánska, Bulharska, Albánska, Holandska a Ukrajiny. Pomoc ponúkli aj Filipíny, Južná Kórea a Katar. Či do stabilizačných síl pošlú svojich vojakov, alebo poskytnú materiálnu pomoc, nie je doteraz jasné.

SkryťVypnúť reklamu

Američania chcú mať svojich vojakov doma

Nemenovaný americký predstaviteľ povedal, že Washington by privítal ich účasť. Aj minister obrany Donald Rumsfeld hovorí: „Čím viac krajín pošle svojich vojakov do stabilizačných síl, tým menej ich bude musieť byť z Ameriky.“

Očakáva sa, že záujem o účasť v stabilizačných jednotkách prejavia aj ďalšie krajiny.

Americký cieľ je jasný: eliminovať počet svojich ľudí v Iraku. Tento krok sa spája aj so snahou Washingtonu pomaly sa sťahovať z blízkovýchodnej oblasti a mať svojich vojakov doma alebo na európskych základniach.

Podľa New York Times sa má do jesene znížiť počet amerických divízií z päť na menej ako dve. Reálne by to znamenalo, že zo súčasných 130 000 vojakov by na jeseň zostalo v Iraku 30 000.

SkryťVypnúť reklamu

Americký Bagdad, britský juh a poľský sever

Američania si ponechajú strategický, centrálny sektor v okolí Bagdadu. Britom pripadne juh, Poliakom sever. Briti aj Poliaci budú mať vo svojich sektoroch aj vojakov z iných krajín. To, do ktorého sektora krajina svojich vojakov pošle, bude závisieť od bilaterálnych rokovaní s Britmi a Poliakmi.

Sektory vznikli čisto z vojenského hľadiska, nie na základe etnického alebo náboženského kľúča. Podrobnosti by sa mali dohodnúť už zajtra v Londýne, o tri týždne má rokovanie pokračovať vo Varšave. Nikto zatiaľ nehovorí o tom, koľko vojakov bude v stabilizačných jednotkách. Námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz už po dobytí Bagdadu odhadol počet vojakov, čo budú potrební na zabezpečenie irackej stability a udržiavanie poriadku na 100 000.

SkryťVypnúť reklamu

Velenie troch sektorov bude priamo podriadené americkému veliteľovi Tommymu Franksovi, ktorý viedol irackú vojnu. Prácu stabilizačných jednotiek bude koordinovať Američan - generál David McKiernan a ich funkcia bude skôr policajná ako vojenská.

Aj keď ich zloženie ešte prejde istým vývojom, už teraz je viac-menej jasné, koho do nich nepozvú - Nemecko, Francúzsko ani Rusko. Američania tiež dali najavo, že nie je potrebné, aby v stabilizačných silách hrala nejakú úlohu OSN.

Tichý ústup Pentagonu

Pentagon však čaká aj neviditeľný tichý ústup. Priateľa amerického ministra obrany Jay Garnera, ktorý Irak riadi ako civilný správca, nahradí Paul Bremer. Bremerovo vymenovanie pozorovatelia hodnotia ako víťazstvo Colina Powella.

Bremer je človek ministerstva zahraničných vecí, dlhoročný expert na boj s terorizmom, poradca viacerých ministrov. Má prevziať politickú obnovu Iraku, kým Garnerovi zostanú logistické záležitosti.

SkryťVypnúť reklamu

Experti však tvrdia, že o Iraku toho veľa nevie a že je to rozhodne menej, ako vie Garner, ktorý sa stal jeho podriadeným. Treba povedať, že ide o expertov z neokonzervatívnych think-tankov.

Bývalí americkí diplomati z Bagdadu si naopak myslia, že dôležitejšie ako znalosti o Iraku sú Bremerove komunikačné schopnosti a dôverná znalosť práce s médiami.

JANA MIKUŠOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 933
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 957
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 592
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 903
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 057
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 471
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 393
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 150
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu