štvrťročného zdržania je podľa generálnej riaditeľky Zuzany Subovitsovej zmena stratégie podniku, najmä pokiaľ ide o rekonštrukciu energetického hospodárstva.
Nová Horehronská s americkým kapitálom pôvodne uvažovala, že vyrábať začne už koncom júna, realistickejší odhad je však september. Po spustení výroby bude Nová Horehronská jediným výrobcom biodosiek na Slovensku. Do konca roka by už mala firma väčšinu produkcie exportovať do Nemecka a Rakúska, zvyšok - približne 30 percent - chce umiestniť na Slovensku.
Ročné tržby by podľa odhadov mali predstavovať od 200 do 250 miliónov korún. Základnú surovinu - smrekové rezivo bude firma dovážať z Oravy, Kysúc a Horehronia. V prípade záujmu odberateľov o dosky najvyššej kvality ho však bude musieť objednať z Karélie alebo Sibíri.
Nová Horehronská zatiaľ zamestnáva 40 ľudí, pri plnej trojsmennej prevádzke od budúceho roku by ich malo byť okolo 140. Ďalších 400 pracovných miest sa črtá v sieti dodávateľov. Treba pripomenúť, že oblasť Horehronia je dlhodobo nazývaná hladovou dolinou, pričom samotná Polomka má 30 percentnú nezamestnanosť (430 ľudí je bez práce).
Stopercentným vlastníkom Novej Horehronskej je Czech and Slovak American Enterprise Fund. Spoločnosť zvíťazila v tendri vypísanom správcom konkurznej podstaty Smrečina a za 15,5 milióna korún získala časť aktív bývalého Drevokombinátu v Polomke. V tomto roku slovensko-americký fond dokončí svoju vyše 100 miliónovú investíciu v Polomke.
Slovensko-americký podnikateľský fond je spoločnosť typu rizikového kapitálu, ktorá poskytuje finančné prostriedky a poradenské služby súkromným slovenským podnikom. Financovaná je z amerických daní, ktoré pre fond schválil washingtonský Kongres.
DANIEL VRAŽDA